Bude se rozšířovat těžba uranu?

Autor: administrator <info(at)hornicky-klub.info>, Téma: Informace, Vydáno dne: 06. 12. 2007

Stráž pod Ralskem Českolipsko a nově i Podještědí se mohou stát klíčovými lokalitami pro „zbohatnutí“ českého státního rozpočtu. Díky obrovskému nárůstu jeho ceny se Česko možná vrátí k intenzivní těžbě uranu a státní podnik Diamo už pro návrat k těžbě podniklo několik významných kroků. První se týkal Českolipska, teď se dostalo do hry i Podještědí.

Státní podnik Diamo totiž požádal, aby oblast kolem Osečné a osady Kotel, kde uran odhalily průzkumy prováděné už v šedesátých letech minulého století, byla chráněná jako potenciální ložisko uranu. „Ukládá nám to horní zákon. Podle našich odborníků je ložisko Osečná-Kotel za současných cen uranu využitelné, a proto máme povinnost žádat o jeho ochranu,“ řekl Jiří Jež, generální ředitel Diama.

Cena uranu je nyní vysoká



Jeho náměstek Marian Böhm přitom jedním dechem dodává. „O případné těžbě ale nepřemýšlíme, ani nemůžeme. Vláda už v devadesátých letech rozhodla o útlumu uranového hornictví. Aby se znovu těžilo, musela by se změnit společenská objednávka i toto usnesení vlády.“ A pro změnu obojího jsou ale právě nyní nejpříhodnější podmínky. Vláda už vyslala silný signál k pokračování těžby uranu na Vysočině. Cena uranu na světových trzích je vysoká. Kilogram uranu se prodává i za pět tisíc korun. Od rozhodnutí skončit s těžbou narostla cena uranu více než desetinásobně.

Dolní Rožínka Pokud by se Česko rozhodlo znovu intenzivně těžit uran, k dolu v Dolní Rožínce na Vysočině, kde se stále těží, by přibyli další. A s největší pravděpodobností by to byla jedna ze tří možností: Stráž pod Ralskem, Hamr na Jezeře nebo Osečná.

„Osečná by nebyla mezi prvními. Protože není zdaleka tak ekonomicky výhodná jako ložiska Stráž nebo Hamr,“ řekl Jež.

Jenže ve Stráži i Hamru teď Diamo za miliardy ze státního rozpočtu likviduje ekologické škody a těžba v sousedství sanace by byla značně komplikovaná. Muselo by se počkat, až likvidace kyseliny sírové z půdy skončí a teprve pak by mohla začít těžba. To ale neplatí pro Osečnou, ta leží mimo toto pásmo.

„Zahájení těžby uranu nepodporuji, ale chápu, že společnost jako celek má své priority a o nich rozhoduje vláda České republiky. Pokud by jednou mělo k těžbě dojít, budeme vyžadovat taková opatření, která minimalizují její následky,“ uvedl pro Deník starosta Osečné Jiří Hauzer. O tom, zda bude oblast Osečná-Kotel chráněným ložiskem, rozhodne ministerstvo životního prostředí. Osečná do tohoto rozhodování nijak zasáhnout nemůže. „Účastníkem řízení je pouze Diamo jako žadatel. My s tím nejsme nijak spokojeni a už probíhají jednání o změně horního zákona,“ řekl Jakub Kašpar, mluvčí ministerstva životního prostředí.

Diamo vzhledem k ceně uranu dělá všechno proto, aby bylo na případnou těžbu připraveno. Už na jaře si nechalo vypracovat interní studii, která měla dopodrobna zhodnotit, zda a jak by se vyplatilo obnovit těžbu na Českolipsku.