Sanace lagun Ostramo a environmentální management

Autor: administrator <info(at)hornicky-klub.info>, Téma: Informace, Zdroj: Ing. Lubor Veselý, Vydáno dne: 20. 11. 2007

EvženKdyž se v roce 2003 začalo mluvit o rozšířeni systému řízení tehdejšího o. z. Sanační práce o environmentálni management (tj. řízeni činnosti s ohledem na životní prostředi), mnozi se ptali: Je to potřeba: K čemu to bude dobré? Vrátí se vůbec někdy vložené náklady? Nyní, po čtyřech letech, se můžeme ohlídnout a pokusit se na tyto otázky odpovědět.

Období pečlivých připrav, trvající více než půldruhého roku, bylo završeno úspěšným absolvováním certifikačniho auditu a následně v lednu 2005 předáním certifikátu. Tento dokument, vystavený certifikačním orgánem CSQ-CERT při České společnosti pro jakost, osvědčuje, že řízeni činnosti spojených se sanaci lagun Ostramo je ve shodě s požadavky mezinárodni sosny EN ISO 9001.

Co to „přeloženo do češtiny" znamená? Nezávislou externí organizaci bylo ověřeno, že auditované činnosti probíhaji v souladu s předpisy v oblasti ochrany životního prostředi, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a provozu, prevenci havarijních stavů a dalšími, vztahujícími se k životnímu prostředí a dále, že vedeni organizace má všechny předpoklady k udržováni a zlepšováni tohoto stavu. Tuto skutečnost musí organizace každoročně prokázat při tzv. dozorovém auditu.

Aktuálni certifikát, vydaný k I. 2. 2007, již reaguje na organizační změny v s. p. DIAMO k tomuto datu a je vydán pro odštěpný závod ODRA, středisko Laguny. Úspěšnost transformace systému environmentalního managementu budeme obhajovat při dozorovém auditu v únoru 2008.

Ale zpět k našim otázkám. Laguny Ostramo představuji vysoké nebezpečí ekologické havárie jak z důvodů jen těžko ovlivnitelných člověkem (vzpomeňme na povodně v roce 1997), tak způsobené přímo lidskou činnosti. Chybný postup při jejich sanaci může způsobit obrovské škody. V této situaci je zavedený účinný systém environmentálniho managementu dalším mechanismem, který kontroluje vliv činnosti organizace na životní prostředi a snižuje tak riziko možné havárie. Je obtížné vyčíslit alespoň potenciální přínos, když poškozeni životního prostředi lze jen těžko finančně vyjádřit.

Asi jsem zklamal ty, kteří po přečteni úvodních řádků čekali srovnáni dvou finančních částek. Přiznejme si ale, že při hodnoceni obdobných připadů z minulosti se také neptáme, jestli na to naši předchůdci „měli". A stejné tak nás budou posuzovat i naši potomci.