Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 22.03.2024 do 29.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Historie knihy

Z havířských kolonií

a neb jak se žilo havířským rodinám.

Kolonie

NOVÉ  KNIHY

Autor: Martin Jemelka

Vydavatelství: REPRONIS

Má 52 str. , brožovaná, formátu B6, cena 45,- Kč


Tématem dvaadvacátého svazku edice Ostravica jsou havířské kolonie v Ostravě. Autor se touto problematikou zabývá již řadu let a umožňuje tak čtenáři nahlédnout do historie výstaveb četných havířských kolonií, poukázat na jejich architektonická specifika i interiéry, neopomíjí vylíčení běžného a společenského života jejich obyvatelů. Doplněno o dobové fotografie.



Ukázka:

Den, týden a rok v hornické kolonii



„Od dvanácti let, kdy sjeli poprvé na důl jako táčníci, vršily se jejich šichty jako kamení na okolních haldách. Z tisíců a desetitisíců šichet skládal se jejich život. Denní a noční směny tvořily řetěz, v němž každý článek mohl býti jeho koncem. Sňatky, rození a umírání byly události, které jediné porušily stejný chod nocí a dnů. Návštěvy kostela v dědině a závodní kantiny rozdělovaly čas do týdnů, z nichž se splétaly měsíce, neměnné v bídě i v únavné dřině.“

Takto líčil život ve stínu těžních věží za první republiky spisovatel Ladislav Třenecký (Zapomenutý revír, s. 75–76). Nejen podle Třeneckého poznamenala stereotypní havířina, která měnila mentalitu horníků a charakter kolonií jen pomalu, krajinu kamenouhelných revírů i každodenní život hornických rodin. Rytmus dne, týdne a roku diktovaly potřeby uhelných závodů, podléhající zase ekonomickým cyklům stagnace a růstu. Přizpůsobení se industriálnímu rytmu času bylo pro imigranty z agrárních regionů značně problematické, protože dlouhá a namáhavá práce v dolech bez sezónního odpočinku rychle vyčerpávala fyzické síly mladých příchozích dělníků.

Průběh dne hornických rodin se přizpůsoboval mužským pracovním povinnostem. Životní rytmus dětí se pak řídil potřebami rodičů. Jednotlivé části dne v koloniích ohlašovala siréna, členící i čas osob nepracujících v hornictví podle třísměnného provozu. Neděli oddělovaly od všedních dnů velký sobotní úklid s praním prádla a podvečerní koupel. A hlavně výplata, po níž se smazávaly a zase otevíraly dluhy u místních kupců, hospody plnily hosty a hornické kuchyňky vůní masa, poněvadž neděle byla často jediným dnem v týdnu, kdy se rodina dosyta najedla. Kalendářní rok členila rodinná výročí, církevní svátky a památné dny.

Čas v koloniích, odměřovaný děděnými kapesními „cibulemi“, kuchyňskými hodinami a závodní sirénou, byl zvláštní kombinací industriálního času průmyslových závodů a agrárního času, který si obyvatelé kolonií uchovávali po svých venkovských předcích a který museli respektovat při pracích na zeleninových zahrádkách při domech a na polích kolem kolonií. Volným časem v dnešním smyslu slova začalo hornictvo disponovat až za první republiky po zavedení osmihodinové pracovní doby a čtrnáctidenní placené dovolené. Dlouho neexistující striktní dělení pracovního a volného času je takřka výhradně spjato s mužským světem – hovořit o volném čase dělnických žen lze jen s nadsázkou. Volným časem v dnešním slova smyslu disponovali jen dospělí muži, kteří se minimálně podíleli na chodu domácností, a v omezené míře i děti. Dospělí a vlastním příjmem disponující horníci měli v zásadě tři možnosti jak chápat a naplňovat mimopracovní dobu: Buď byla pro ně dobou hospodské družnosti, nebo dobu fyzické činnosti v tělovýchově a sportu nebo byla dobou spolkové a politické angažovanosti coby projevu kritického poměru k realitě každodenního světa.

Na kolonii - reportáž


[Akt. známka: 1,11 / Počet hlasů: 19] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 30. 06. 2008 | 8057 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server