Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 22.03.2024 do 29.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

* XI. setkání hornických měst a obcí v Horním Slavkově

Vydáno dne 10. 11. 2007 (3566 přečtení)

StarostkaMístní a cizozemské účastníky přivítala v sobotu 15. září v půl desáté půvabná starostka Mgr. Jana Vildumetzová, dále vystoupili zástupci kraje, okolních obcí, spřátelených organizací, nejvíce mne zaujal proslov předsedy ČBÚ, prof. JUDr. Ing. Makaria, CSc., který připomenul význam hornických tradic. Pak Ing. Koloman Iványi a Slavný vysoký a neomylný perkmistr Cechu příbramských horníků a hutníků Ing. Miroslav Šťastný posvětili s paní starostkou Mgr. Janou Vildumetzovou tuplák.

Na náměstí plném hornických praporů a uniforem začala široce pojatá akce, která výrazně přispěla k zviditelnění Horního Slavkova, ten také slavil výročí udělení městského znaku (1547) a vydání Báňského řádu Jana Pluha z Rabštejna (1507).

PříbramaciDo setkání se zapojilo celé město, školní žáci v jednotných trikách odváděli přijíždějící návštěvníky z parkovišť na náměstí, na několika místech vystupovaly hudební skupiny, mažoretky, šermíři a kejklíři, peklo se posvícenské pečivo. Byla to velká slavnost, na kterou se sjeli Němcilidé z širokého okolí, kde se přítomnost potkávala s hornickou minulostí.

Po oficiálním zahájení následovalo na hřbitově položení věnců k památníku politických vězňů zahynulých v 50. letech. Poté účastníci autobusy přejeli do sousedního Krásna, kde byl vedle Dolu Vilém slavnostně otevřen nový objekt pobočky tamního hornického muzea.

Na náměstí v Horním Slavkově byla zahájena ražba Slavkovského tolaru a byla odhalena pamětní deska setkání hornických měst. S. p. DIAMO provozuje v Horním Slavkově čističku důlních vod do které přivádí vody z rudného a uranového revíru štola Barbora, se na setkání spolupodílel. Zastupoval nás Ing. Václav Plojhar. Naši stávající a bývalí kolegové z Příbrami tvoří nepřehlédnutelný šik mezi hornickými spolky, Spolek Prokop a Cech příbramských horníků a hutníků byly nejpočetnější českou skupinou a přijely i s hornickou dechovkou.

Kostel Na nové radnici se ve 12 hodin konalo slavnostní udílení Českých Permonů. Českého Permona za hornický folklor získal spolek Prokop Příbram, cenu přebíral místostarosta spolku Ing. Karel Škvor, za technické památky Technické muzeum Most, za počin roku – vydání publikace Staré hornické míry a hutnické míry a váhy Dr. Ladislav Jangl, a za celoživotní dílo další významný hornický historik Dr. Jiří Majer. Poslední cenu za organizaci 11. setkání získal hornoslavkovský Ing. Rudolf Tomíček, který právě vydal Báňské zákonodárství v historii královských horních měst Horní Slavkov, Krásno a Čistá.

RudolfovO půl třetí začalo velké řazení a představování jednotlivých hornických měst a spolků, ve tři hodiny loketští ostrostřelci vypálili z kanónu a slavnostní průvod vyrazil. Nejmalebnější jsou německé spolky, přijelo na 90 účastníků ze Saska a Bavorska, a pak Rudolfovští, v rudolfinských krojích. Letos se přidaly hornické spolky z Pezinku , Rožňavy a zástupci dalších slovenských hornických měst a škol, protože na Slovensku v příštím roce chystají první setkání hornických měst. Horní Slavkov je malebné historické město. Jeho dominanta je kostel Sv. Jiří z roku 1520, byl součástí opevnění města, proto jsou ke kostelní lodi přilepené obranné bašty. Na jeho věži je čerstvě obnovený ochoz, ale samotný kostel potřebuje rozsáhlejší opravu a další pozdně středověké budovy také. Horní Slavkov, který v 16. století byl největším producentem evropského cínu, si přísun peněz na opravu památek jistě zaslouží. Doufám, že mezinárodní XI. setkání hornickým měst k tomu částečně přispěje.

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Otto Hejnic

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server