Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 19.09.2020 do 26.09.2020

Sekce KOMENTÁŘE
22.09.2020Nike Running Shoes For Men

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Úpravárenství

Úpravny uhlí ostravsko-karvinského revíru (8)

Jak se vyvíjela situace na úpravně uhlí Dolu ČSM.

ČSM

Na základě výsledků průzkumných vrtů, které potvrdily existenci karvinských vrstev, bylo rozhodnuto o otvírce ložiska a výstavbě Dolu ČSM. Dne 1. září 1958 byly zahájeny práce na stavbě mládeže. Výstavba dolu se z důvodů mimořádně obtížných geologických podmínek prodlužovala a první uhlí bylo vytěženo v závěru roku 1968.

Úpravnu uhlí na závodě sever postavila fi rma VŽKG. Celý úpravárenský komplex je technologicky rozčleněn na třídírnu, hrubou úpravnu, jemnou úpravnu a usazovací kalové nádrže s odvalovým hospodářstvím. Třídírna byla uvedena do provozu současně s prvními vytěženými tunami surového uhlí. Hrubozrnná část komplexu pro úpravu surového uhlí zrnitosti 10-200 mm byla uvedena do provozu v roce 1970. Jemnozrnná část úpravny pro rozdružování surového uhlí 0-10 mm byla do provozu uvedena v roce 1975.Třídírna
Těžené uhlí je od skipu přiváděno na dvě třídící linky s výkonem à 800 t/hod., kde je odtříděno nadsítné +100 mm, které je na přebíracích pásových dopravnících zbaveno cizích předmětů (dřevo, guma, železo atd.) a následně zbaveno hrubého kamene ve válcovém třídiči typ Bredford. Podsítné, tj. 0-100 mm je dále upravováno v hrubo a jemnozrné úpravně.

Hrubozrnná úpravna
Po mokrém odtřídění surového uhlí 0-15 mm je surové uhlí 15- 100 mm rozdružováno ve dvou samostatných linkách (à 650 t/hod) v rozdružovači Drewboy na tři produkty:
• prané uhlí (UVPK)
• meziprodukt – po rozdrcení je upravován v jemnozrnné úpravně
• hlušinu, která je odvážena k rekultivačním akcím

Jemnozrnná úpravna
Ze surového uhlí 0-15 mm je na obloukových sítech odděleno uhlí 0-0,5 mm, které je upravováno fl otací, a zrno 0,5-15 mm; bylo upravováno ve čtyřech sazečkách typu Škoda 20 s výkonem každé 210 t/hod. Tříproduktové sazečky byly pneumatické se vzduchovou komorou pod rozdružovacím lůžkem s vícenásobnou pulzací a vynášením kleslých frakcí štěrbinou prostřednictvím řízeného turniketu.

V současné době prochází tato část jemnozrnné úpravny uhlí rekonstrukcí („za plného provozu“) a sazečky jsou nahrazovány dvouproduktovou soustavou hydrocyklonů o průměru 600 mm. Úprava v hydrocyklonech se děje v magnetitové suspenzi.

Flotace
Rozdružování zrnitostní třídy 0-0,5 mm je realizováno ve velkoobjemových plnoprůtočných samonasávacích fl otátorech WEMCO-Mežica. Výkon jedné linky 125 t/hod. Technologie rozdružování je řízena počítačem, který optimalizuje hladiny rmutu ve fl otátoru a dle popelnatosti fl otačních hlušin automaticky dávkuje fl otační činidlo.

Flotačním rozdružováním získáváme:
• fl otační koncentrát – po odvodnění na hyperbarických fi ltrech je expedován s praným uhlím z ostatních rozdružovacích systémů
• fl otační hlušiny – po přidání fl okulantu a zahuštění jsou ukládány ve venkovních sedimentačních nádržích.

Stejně jako na všech úpravnách uhlí v OKD, tak i v úpravně uhlí Dolu ČSM se obzvláště silně projevilo poddimenzování kalové části úpravny uhlí (v uplynulém období) především v plnění venkovních usazovacích nádrží. Úpravna byla první úpravnou v OKD, kde byla tato problematika řešena, a v roce 1993 byly instalovány čtyři hyperbarické fi ltry s výkonem každého 40-60 t/hod.

V současné době zpracovává úpravárenský komplex především uhlí vhodné pro koksování (UVPK) a v menší míře pak i uhlí energetické.

Zbyněk Szostek

[Akt. známka: 2,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 13. 10. 2010 | 3314 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server