Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 19.09.2020 do 26.09.2020

Sekce KOMENTÁŘE
22.09.2020Nike Running Shoes For Men

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Úpravárenství

Úpravny uhlí ostravsko-karvinského revíru (3)

Jak to bylo na Dole Julius Fučík (část b)

Ludvík Důl Ludvík, od roku 1961 závod 3 (Ludvík) Dolu Julius Fučík

Vytěžené uhlí bylo ze začátku tříděno v koksovně Jámy VII, kam se dopravovalo lanovkou. Po zastavení provozu této koksovny postavila na závodě fi rma Škoda v roce 1926 třídírnu o výkonu 140 t/hod. Na zpracování zrna 10-50 mm byl využíván žlab Reo.

Závod byl zrušen v roce 1989.

Úpravny, od 1. 1. 1962 závod 4 Dolu Julius Fučík

    V roce 1960 přijalo vedení podniku rozhodnutí o provedení centralizace úpraven s jedním vedením. Od 1. 1. 1962 vzniká nový závod, závod 4 – závod úpraven uhlí, který navázal na stávající technologii původního úpravárenského komplexu na Dole Pokrok. Ten sestával z třídírny (od roku 1915), prádla se sazečkami Brauns (jedna z roku 1920 a druhá z roku 1929) a briketárny (v provozu byla až do roku 1963).

V novém prádle byl do provozu uveden těžkokapalinový rozdružovač Chleben-Švejda (výrobce Škoda Plzeň), který nahradil původní sazečky. Tak jako na jiných úpravnách uhlí v OKD byla při projektování rekonstrukce úpravny uhlí Dolu J. Fučík podceněna zrnitostní skladba těženého uhlí. Při vyšší mechanizaci těžby v dole se zvýšil i podíl zrna pod 10 mm, takže při úpravě se zvýšil podíl uhelných kalů, začaly vznikat problémy s odvodňováním, usazováním a těžením uhelných kalů.

Pokrok

Rovněž celková zpracovatelská kapacita prádla se stávala nedostatečnou, protože byly postupně odstavovány úpravny uhlí v jednotlivých závodech Dolu J. Fučík (závod 3-Ludvík, závod 6-Evžen, závod 5-Žofie). Uhlí na centrální úpravnu převážely železniční vagóny.

Po 25 letech provozu „nového prádla“ dochází k velké rekonstrukci, kdy rozdružovač Chleben- Švejda byl vyměněn za rozdružovač Drewboy, rotační třídiče typ Krejčík nahradily vysoce výkonné třídiče polské výroby PZ 2675. Dále byla realizována velká generální oprava třídírny a Haldexu.

K závodu úpraven byly postupně přičleňovány provozy kalového hospodářství, mechanizace na povrchu včetně dopravy atd. Závod úpraven byl zrušen v roce 1990 a až do totálního zrušení dolu v 1998 byl veden jako středisko.

Zbyněk Szostek

[Akt. známka: 2,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 17. 04. 2010 | 4848 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server