Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 19.09.2020 do 26.09.2020

Sekce KOMENTÁŘE
22.09.2020Nike Running Shoes For Men

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Úpravárenství

Úpravny uhlí ostravsko-karvinského revíru (16)

Jak šel čas na úpravně uhlí a koksovně Karolina

Karolina Areál Karolina má řadu prvenství:
• v blízkosti hotelu Palace byla v Moravské Ostravě v roce 1842 vyhloubena první jáma, jáma Karolina (pojmenována po manželce průmyslníka a bankéře Salomona Mayera Rothschilda – Charolain);
• i přes protesty radních města Moravská Ostrava postavil majitel (Salomon Mayer Rothschild) v blízkosti dolu v roce 1858 první koksovnu na ostravském území;
• součásti komplexu byla úpravna uhlí, briketárna a elektrárna.

Úpravnu uhlí postavily Vítkovické železárny v licenci fy Schűchtermann- Kremer-Baum o výkonu 100 t/hod. Nová úpravna uhlí byla vybudována v roce 1931 a byla schopna zpracovávat i dodávky z okolních dolů.

Postupem doby se zvyšovaly požadavky na kvalitu i kvantitu, rekonstrukcemi dosáhla úpravna instalovaného výkonu 200 t/hod.

Karolina

Úprava surového uhlí 0 – 80 mm se realizovala v pístových sazečkách Baum ve třech zrnitostních třídách (0,5–8 mm, 8–20 mm a +20 mm). Zrno 0–0,5 mm bylo v surovém stavu přidáváno do praného uhlí nebo bylo v případě potřeby upravováno fl otací. Úpravna uhlí byla uzpůsobena tak, aby mohla přijímat k úpravě uhlí ze všech dolů OKR.

Činnost prvního dolu na území Moravské Ostravy byla ukončena v roce 1933 zasypáním těžní jámy Dolu Karolina. Veškerou správní činnost tohoto dolu převzal (po organizačních opatřeních už v roce 1895) Důl Šalomoun.

Koksovna byla založena jako součást Rotschildových kamenouhelných dolů a při uvedení do provozu byla vybavena 102 pecemi Coppée a 28 pecemi Rindel. V roce 1889 byly pece nahrazeny třemi bateriemi Otto-Hoffman (každá po 40 komorách). I v dalších letech se uskutečňovaly rekonstrukce a náhrady předcházejících koksovacích baterií. V roce 1926 byly zprovozněny čtyři koksovací baterie soustavy Koppers zařízené na polopřímý způsob výroby vedlejších zplodin. Během následujících dvou let přibyly další tři baterie.

Provoz koksovny po dlouhá léta zhoršoval životní podmínky v centru Ostravy a nejbližším okolí.

Ve snaze zlepšit životní prostředí na území centra města se po roce 1970 začalo s postupnou likvidací průmyslového areálu. Koksové baterie byly odstaveny v červnu 1985 a v prosinci 1986 byl ukončen provoz úpravny uhlí. Demolice celého průmyslového areálu Karolina byla dokončena v roce 1989. Zachována zůstala pouze bývalá rozvodna – elektrocentrála koksovny a budova „dvojhalí“, obě stavby byly v roce 1991 prohlášeny kulturní památkou.

V letech 1999–2005 probíhala na území bývalé Karoliny rozsáhlá a fi nančně velmi nákladná dekontaminace celého území. Metodou termické desorpce se podařilo vyčistit více než 500 tisíc tun zeminy, která byla silně kontaminována toxickými látkami. Záměrem je proměnit oblast Karoliny v integrální součást celoměstského centra tak, aby se tato lokalita organicky propojila s okolní městskou zástavbou.

Zbyněk Szostek

[Akt. známka: 2,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 25. 04. 2011 | 4675 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server