Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 19.09.2020 do 26.09.2020

Sekce KOMENTÁŘE
22.09.2020Nike Running Shoes For Men

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Úpravárenství

Úpravny uhlí ostravsko-karvinského revíru (13)

Jak šly události na Dole Doubrava

Usnesením vlády ČSR z 1. dubna 1955 o rekonstrukci a modernizaci Dolu Doubrava v letech 1956 – 1967 s celkovým nákladem 935 milionů korun byla zahájena příprava na denní těžby přes 6000 tun. Usnesení uložilo i výstavbu nového úpravárenského komplexu, který byl po jedno a půl roční výstavbě v roce 1960 uveden do provozu. Ve své době patřil mezi nejmodernější úpravárenské komplexy v rámci OKD.

Úpravárenský komplex představoval soubor čtyř samostatných objektů, které byly vzájemně propojeny dopravními mosty. Byly to objekty třídírny, drtírny, úpravny a zásobníků.Technologie úpravy uhlí
úprava zrna 20 – 200 mm byla realizována v SM vanách
• úprava zrna 0,75 – 20 mm probíhala v sazečkách typ ŠKODA Rotava
• úprava zrna -0,75 mm ve fl otační baterii typ Denwer, po přístavbě pak v bateriích VF 8,5

Tak jako každou jinou úpravnou uhlí zmítaly při rozjezdu a v prvních letech provozu i touto úpravnou „kojenecké potíže“. Problémy byly způsobeny především nedostatky v projektové dokumentaci a nedoceněním změny v technologii dobývání (přechod na mechanizovanou těžbu a ražbu), kdy dochází k nárůstu objemu zrna pod 20 mm.

Do roku 1969 probíhahly rekonstrukce technologického zařízení třídírny, dopravních cest, výměna odvodňovacích sítových třídičů atd. v rámci výlukových prací.

V dalších letech pak byly realizovány projekty vlastních zaměstnanců formou zlepšovacích návrhů (zatahovací zařízení pro nakládku praných produktů, odvodnění praných produktů), technického rozvoje (modernizace drtírny, rekonstrukce třídění vsázky, výměna sazeček, rekonstrukce fl otačních baterií atd.).

Cílem všech rekonstrukcí a modernizačních změn bylo zvýšení výkonu úpravny uhlí a výnosu uhelné substance, zlepšení kvalitativních parametrů expedovaných produktů a v nemalé míře i zlepšení pracovních podmínek a zvýšení bezpečnosti na pracovišti.

Po roce 1989 bylo prioritou v OKD řešení kalových okruhů jednotlivých úpraven uhlí a zpracování kalových vod tak, aby byl zajištěn vyšší výnos produktů úpravy a snížení ekologické zátěže v okolí jednotlivých dolů. Pro úpravnu uhlí byl vypracován projekt technologické změny kalového okruhu a přístavby budovy pro novou technologii jemné části úpravny včetně instalace hyperbarického fi ltru. V provozu úpravny byl nainstalován třídič s pohyblivou sítovou plochou typ Trisomat.

Vedení dolu i úpravárenského komplexu připravovalo další rekonstrukce technologického zařízení úpravny uhlí až do roku 2016, kdy se přepokládalo ukončení provozu dolu a tím i úpravárenského komplexu.

K 1. 7. 1995 byl však Důl Doubrava organizačně sloučen s Dolem Čs. armáda v jeden celek, přičemž byl zachován název Důl Čs. armáda (závod Doubrava).

Postupná centralizace těžby a nedostatečná ekonomická samostatnost některých důlních závodů vedly k uzavírání těchto důlních závodů a tím i úpravárenských komplexů. Takový postup se nevyhnul ani Dolu Doubrava a dne 30. 6. 1999 byl provoz úpravny uhlí ukončen. Až do doby převedení těžby na Důl ČSA – „spodním překopem“ – zůstala na Dole Doubrava v provozu jen část zařízení pro výrobu energetického paliva. Pracovníci úpravny uhlí zčásti odešli do předčasného důchodu, část byla převedena na jiné úpravny uhlí OKD – především pak na Důl ČSA.

Zbyněk Szostek

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 08. 03. 2011 | 4009 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: byněk Szostek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server