Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 19.09.2020 do 26.09.2020

Sekce KOMENTÁŘE
22.09.2020Nike Running Shoes For Men

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Úpravárenství

Úpravny uhlí ostravsko-karvinského revíru (10)

Vývoj úpravny uhlí Dolu Dukla

Dukla Dukla

V roce 1908 bylo započato s hloubením těžní jámy. Důl byl pojmenován po habsburském mocnáři Františku Josefu I. – Kaiser Franz Joseph Schacht (v roce 1918 se název šachty změnil na Jáma Suchá a v říjnu 1949 pak na Důl Dukla). Souběžně s hloubením jam byly budovány povrchové objekty, jejichž výstavba byla dokončena v průběhu dvou let. Vytěžené uhlí bylo tříděno v suché třídírně. Hrubé sorty byly expedovány zákazníkům, „drobné uhlí“ pak bylo dopravováno do sazečkového prádla systému Baum o výkonu 3000 t/den. Uhlí bylo plynové, koksovatelné, které bylo užíváno především k topení. Obsahovalo 2,2 % hydroskopické vody a 33,0 % prchavých látek. S těžbou z přípravných prací se začalo v roce 1912.

Na závodě byla postavena i elektrárna, jež byla opatřena turbogenerátory fy Siemens-Schuckert s turbínami fi rem Škoda a První brněnské strojírny. Elektrický proud byl z poloviny spotřebován na vlastním závodě a druhá polovina pak na Dole a koksovně Lazy, přebytek byl dále dodáván i na Důl Žofie.

Novou úpravnu uhlí postavily fi rmy Škoda a Vítkovické železárny. Do provozu byla uvedena v roce 1961. Kromě těžby z vlastního dolu byla úpravna uhlí schopna zpracovávat i surové uhlí okolních šachet. Úpravna uhlí byla projektována na výkon 600t/hod.

Vsázka do úpravny uhlí byla roztříděna na tři zrnitostní třídy, které byly upravovány takto:

 zrnitostní třída 10 – 200 mm byla upravována dvoustupňově v těžkosuspenzním rozdružovači typ SM

 zrnitostní třída 0,5 – 20 mm byla upravována dvoustupňově v sazečkách OM 18

 zrnitostní třída 0 – 0,5 mm pak byla zpracována flotací

 technologické vybavení úpravny uhlí umožňovalo upravovat jak uhlí koksovatelné, tak i energetické, a to v celém sortimentním rozsahu.

Tak jako všechny úpravny uhlí v OKD, i tato úpravna „prodělala“ řadu rekonstrukcí strojního zařízení a technologických změn. Mezi ty nejvýznamnější patřily:

 automatizace flotačního procesu včetně automatizace dávkování flotačního činidla

 automatizace regulace hustoty v těžkosuspenzním rozdružování

 výměna sazeček Škoda Sb-11 za sazečky OM 18

 instalace filtrů FTC – 150

 rekonstrukce flotačních baterií

V létě 1995 se Důl Dukla spojil s Dolem Lazy a ztratil tak samostatnost. Po organizačním začlenění závodu Dukla do komplexu Dolu Paskov (únor 2006) následovalo vyhlášení a zahájení útlumu této šachty. Poslední vozík dukelského uhlí byl symbolický vytěžen 10. ledna roku 2007.

Zbyněk Szostek

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 08. 12. 2010 | 5412 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Zbyněk Szostek HORNÍK
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server