Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 12.04.2024 do 19.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

* HORNÍ ZÁKONODÁRSTVÍ A BÁŇSKÁ SPRÁVA IV část

Vydáno dne 08. 05. 2007 (5230 přečtení)

HISTORICKÝ VÝVOJ PO 2. SVĚTOVÉ VÁLCE

Státní báňská správa nepatřila k těm orgánům, které by z vlastní vůle měnily svoji organizační strukturu ani věcnou náplň. Revoluční změny po r. 1945, znárodnění dolů a veškerého těžařského průmyslu, k jehož završení došlo po r. 1948, se významně dotklo státní báňské správy. Její pravomoc byla politickou mocí okleštěna stejně tak, jako byl degradován horní zákon, z něhož se postupně stala mrtvá právní norma. Státní báňská správa byla vytlačena do pozice orgánu bez kompetencí a bez vlivu na vývoj hornictví, avšak s plnou odpovědností za stav bezpečnosti práce a provozu, ale bez nástrojů, kterými by mohla tento stav ovlivňovat. V nejednom případě se pracovníci báňských úřadů stali vhodným objektem, na který bylo možno svalit vinu za oběti důlních havárií.

Zásadní změny pro hornictví přinesl rok 1945, a to zejména vydáním dekretu prezidenta republiky č. 100/1945 Sb. o znárodnění dolů a některých průmyslových podniků. Do státního vlastnictví přešly všechny podniky provozované podle Obecného horního zákona a podniky a práva na vyhledávání a těžbu živíc. Podle § 1 odst. 1 č. 9 dekretu prezidenta republiky č. 100/1945 Sb. staly se národním majetkem i podniky pro těžbu magnezitu a azbestu, podniky na těžbu kaolinu, slídy, živce, žáruvzdorných jílů nebo vysokohodnotných keramických hlín a podniky na výrobu cementu nebo cementových pojiv, které Obecnímu hornímu zákonu nepodléhaly. Znárodňovací proces v hornictví byl dokončen v r. 1948, kdy byly zákonem č. 114/1948 Sb. znárodněny podniky na těžbu rašeliny, podniky na těžbu křemence, mastku, těživce, sádrovce a dalších nerudných surovin.

V tomto duchu a v těchto intencích byl tvořen nový horní zákon č. 41/1957 Sb. Při jeho tvorbě se vycházelo z ústavní zásady, že nerostné bohatství je národním bohatstvím základním a nenahraditelným, kterému je nutno poskytnout zákonnou ochranu. Proto také zákon č. 41/1957 Sb. nese název Zákon o využití nerostného bohatství (horní zákon).

Zánikem unitárního státu a vznikem federace dvou národních republik v r. 1969 došlo k rozdělení kompetencí státu. V horním zákonodárství bylo nutno reagovat zejména na změnu ústavy, podle které nerostné bohatství zůstalo v kompetenci federace, ale naopak bezpečnost práce, bezpečnost provozu, výkon státní báňské správy, jakož i další zákonné instituty dány do kompetence národních republik. V r. 1968 tak zanikl Ústřední báňský úřad a kompetenčním zákonem č. 2/1969 byl zřízen Český báňský úřad s působností na území dnešní České republiky.

Již po r. 1968 byly započaty práce na novele horního zákona a v průběhu téměř dvaceti let bylo vypracováno více než deset návrhů. Tato na svoji dobu komplikovaná legislativní práce byla završena teprve v r. 1988, kdy zákonodárné orgány přijaly zákon č. 44/1988 Sb. o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon) a zákon ČNR č. 61/1988 Sb. o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě.

Po politických změnách v r. 1989 došlo k postupné novelizaci všech hornoprávních norem. Důvodem tohoto legislativního postupu bylo obnovení všech základních právních principů horního práva, vytvoření volného přístupu fyzických i právnických osob k vyhledávání a těžbě vyhrazených nerostů. Současný právní stav umožňuje svobodné podnikání v oblasti hornictví, chrání zájmy státu, vlastníků nemovitostí, obcí i životního prostředí.

Zásadní změnu v organizaci státní báňské správy v období po 2. světové válce přineslo vládní nařízení ze dne 6. 4. 1954 č. 20/1954 Sb. o organizaci státní báňské správy. Touto právní normou bylo zrušeno Báňské hejtmanství v Praze a Báňské hejtmanství v Brně a vytvořen Ústřední báňský úřad jako nejvyšší orgán státní báňské správy unitárního státu. Revírní báňské úřady byly změněny na obvodní báňské úřady a jejich sídla stanovena v Praze, Kladně, Plzni, Kutné Hoře, Karlových Varech, Teplicích, Brně, Ostravě, Bratislavě, Košicích, Spišské Nové Vsi a Banské Bystrici. Tento stav trval pouhých 14 let, a to do vzniku československé federace v r. 1969, kdy se státní báňská správa vzniklé Slovenské republiky oddělila od státní báňské správy České republiky. V průběhu 90. let přebrala státní báňská správa řadu historicky jí příslušejících oprávnění, a tedy i vliv na podnikání v této národohospodářské oblasti. Její kompetence byly upraveny novelizací zákona č. 61/1988 Sb. o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě. Český báňský úřad má podle kompetenčního zákona postavení ústředního orgánu státní správy podléhající vládě republiky.

Obvodní báňský úřad v Ostravě je nedílnou součástí organizace státní báňské správy. Plní úkoly tohoto orgánu na nejsložitějším a z hlediska bezpečnosti hornického provozu v nejnáročnějším úředním obvodu. Lze právem předpokládat, že se bude i nadále podílet nejen na zajišťování bezpečnosti práce a provozu v hlubinných dolech OKR, ale i na dalším rozvoji tohoto našeho dnes už jediného černouhelného revíru v České republice.

Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: prof. JUDr. Ing. Roman MAKARIUS, CSc.

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server