Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 12.04.2024 do 19.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Paskovští elektrikáři vystavují snímky z hornického prostředí

Foto

„Zcela žádoucí je fotky ukázat ve městě Paskov a obci Staříč, snad i na Landeku či v Dolní oblasti Vítkovice,“ poznamenal ředitel DZ 2 Zbigniew Janowski, který se vernisáže také účastnil.

Titulek je možná poněkud zavádějící, neboť výstava fotek v místecké městské knihovně nazvaná Poslední zvonění? aneb Z uhla prach a kašel má celkem tři autory. K fotoklubu Art Collegium sice patří všichni, avšak Jan Smekal v Důlním závodě 3 nepracuje. Je, na rozdíl od elektrikářů Miroslava Žišky a Vladimíra Pryčky, novinářem.



      „S tím nápadem vystavit snímky z hornického prostředí jsme si s Vláďou pohrávali někdy od počátku loňského roku. Co jsme zdokumentovali na naší šachtě, jsme se rozhodli ukázat taky lidem, kteří nemají možnost fárat a do dolu se nedostanou,“ vysvětluje Žiška, který na Staříči dělá čtyřicátým rokem. Po elektrikařině na povrchu a ve výpočetním středisku se nyní věnuje elektroúdržbě těžních zařízení. A fotoaparát je jeho společníkem půl století. Název výstavy podle něj neodkazuje na konec střední školy. „Běžně se poslední zvonění pojí s maturitou, ale my odkazujeme na rázový signál, jímž se narážeči dorozumívají se strojníky. Kdoví, jestli se na naší šachtě nebo dokonce v celém revíru neblíží ten poslední?“ vysvětluje Žiška. Ten je také autorem jednoho z dřívějších kalendářů Dolu Paskov a patronem předešlých projektů fotoklubu Art Collegium Frýdek-Místek, soutěží pro mladé autory.

Foto

Většina jeho i Pryčkových snímků je zejména z okolí jámy ze společného paskovského fárání, zatímco fotky Smekala (jenž havírnu navštívil v rámci novinářské exkurze) pocházejí z rubání v karvinské části OKD. „Na výstavě jich je celkem čtyřiadvacet. Dohodli jsme se, že je třeba veřejnosti představit šachty a důlní prostředí právě teď, kdy jsou reakce na horníky negativní. Aby si lidé uvědomili, jak je naše práce těžká a náročná,“ pokračuje Pryček.

Ten je zaměstnán na Staříči od počátku 90. let minulého století, fárá jako elektrikář specialista na slaboproud a bezpečnostní techniku. „Fotit slečny může kde kdo, ale dokumentovat na dole je něco zcela odlišného. Od dodržování spousty předpisů až po osobní kontakt s kolegy havíři. Fotil jsem nenásilně a neinscenovaně,“ tvrdí Pryček s tím, že zachovávání hornické atmosféry prostřednictvím objektivu osobně považuje i za jakousi povinnost fotografa.

Výsledky Žiškova, Pryčkova a Smekalova snažení jsou k vidění v Městské knihovně Místek v Hlavní ulici 111. „A to nejméně do počátku září,“ poznamenává autorské trio.

Radek Lukša

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 31. 07. 2016 | 1379 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server