Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 12.04.2024 do 19.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

HAVÍŘSKÉ KŮŽE DOPLNILY NA ČAS STÁLOU EXPOZICI

Skury

Stálou výstavní expozici hornictví v havířovském Společenském domě doplnila výstavka havířských kůži, známých v ostravsko-karvinském revíru jako skury. Bezmála třicet, jich tam mají! Ale jen dočasně. Od druhé poloviny dubna je vrátí zpět do sbírky profesora VŠB-TUO Pavla Prokopa.

„Nápad ukázat lidem i tyto hornické artefakty se zrodil s otevřením naší stálé expozice. Přišel na ni i tehdejší děkan Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO Vojtech Dirner, se kterým jsme domluvili vzájemnou spolupráci v podobě besed, výstav. Příležitost pro hornické kůže se nám naskytla v únoru,“ informovala Michaela Kroupová, pracovnice havířovské městské knihovny odpovídající za expozici.



Skury     Skury vybírala se Zdeňkem Polanským z HGF převážně, a to převážně ze šachet našeho revíru. Nejstarší je z roku 1974 z 85. Skoku přes kůži uspořádaného Dolem Prezident Gotttwald (pak František) v Horní Suché. Naopak nejnovější poukazuje na 124. Skok přes kůži proběhnuv v roce 2013 na Dole Anselm na Landeku. „Nechybí kůže ze šachet Doubrava, Fučík, Dukla, ČSA, Šverma, Paskov, Staříč,“ uvedla.

Skury

K vidění jsou až do 15. dubna. A to v běžnou provozní dobu: v pondělí od 14 do 18, ve středu a pátek od 10 do 14 hodin, vstup je zdarma. „Ohlasy na hornickou expozici jsou vesměs velmi pozitivní. Přestože disponujeme poněkud omezenými prostory, návštěvníci si chválí množství exponátů i panely s podrobnými informacemi,“ pokračovala Kroupová s tím, že značný zájem je o kroniky Dolu Dukla.

Postupné doplňování zajišťuje, aby se expozice – kterou navštěvují i děti ze škol či školek a odcházejí plné dojmů – neokoukala. „Stále je co zdokonalovat. Na podzim chystáme výstavu Lucie Augustinkové o historických krovech Moravy a Slezska. Čeká nás i aktualizace panelů o Havířovu,“ líčila knihovnice.

K plánům patří vydání druhého dílu Veselých hornických příběhů (na nichž se podílejí kromě Jaroslava Čihaře nově Jaroslav Minka s Jaroslavem Stružkou) nebo vydání katalogu hornické amatérské tvorby. „Víme, že mezi havíři je spousta nadaných umělců, někteří malují obrazy z hornického prostředí, vyřezávají sochy ze dřeva nebo uhlí, vyrábějí betlémy, skládají básně... Ať se nám ozvou, můžeme se domluvit, aby byly jejich výrobky prezentovány,“ zakončila Kroupová.

Skury







































Radek Lukša

Hornické kůže - fotogalerie


[Akt. známka: 1,67 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 12. 04. 2016 | 1334 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server