Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 19.09.2022 do 26.09.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Havířský bál ve starých koupelnách

Soubor lidových písní a tanců Hlubina se symbolicky vrátil na šachtu, na které před 69 lety vznikl a dlouhou dobu působil.

Staré koupelny na Dole Hlubina se staly poslední sobotu v únoru dějištěm IV. ročníku Havířského bálu pořádaného Souborem lidových písní a tanců (SLPT) Hlubina. Do jejich prostor se tedy vstupovalo ve společenských oblecích, večerních šatech, slavnostních hornických uniformách i folklorních krojích… byť došlo také na fáračky a později trenýrky.

„Symbolicky jsme se tak vrátili na Hlubinu. Pod patronací této šachty totiž původně taneční dívčí soubor před neuvěřitelnými devětašedesáti lety vznikl a dlouhou dobu pak působil i v jeho kulturním domě,“ oznámila Kateřina Macečková s tím, že dřívější ročníky Havířského bálu se konaly v restauraci ostravské Nové radnice či prostorách historického Dolu Michal.


     Rekonstruované koupelny na Hlubině dodaly tomu letošnímu punc originality, což ocenili i zástupci krojovaných horníků. „Poprvé na naši akci dorazil KKH Barbora a KKH František, čehož si náramně považujeme. Vždyť tak jako my uchovávají tradice. Snad by z toho mohla být spolupráce,“ podotkla Macečková. Krojované ostatně nechali zaplatit za lístek jen stovku.

Ono i těch 150 korun nekrojovaného vstupného se podle návštěvníků ukázalo jako rozumně utracených. „Hodnotím bál jako zvlášť vydařený. Volba sálu vytvořila jedinečnou stylovou a zároveň příjemnou atmosféru. Už zahájení hornickou hymnou v dvojhlasém provedení dmulo hruď patriotům a lidem hrdým na hornický stav,“ popisoval Jaroslav Ospalík, jenž ples i fotil. Půldruhého sta účastníků bálu shlédlo vystoupení SLPT Hlubina, zatancovalo si u cimbálovek Hlubina a Lipka a tleskalo originální – a opět do hornického duchu laděné – módní přehlídce. Někteří soutěžili o „trencle přítomného štajgra“. Nejtěžší cestu domů pak měli předsedové KKH Barbora Jan Kavka a KKH František Rostislav Grim, kteří vyhráli čtvrtmetrákové pytle uhlí.

Radek Lukša

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 21. 03. 2016 | 902 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Radek Lukša
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server