Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 19.09.2022 do 26.09.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Karel Budín: Jsme stále živí a pracujeme

Vysloužilí horníci věnovali jeden z výstavních panelů dění v OKD. Dovolili si také vypracovat předpoklad dalšího vývoje v revíru.

Senát

Připravit akci takovéhoto rozsahu nebylo dílem krátké doby. Podílel se na tom celý pracovní tým, pomáhala řada partnerů včetně Nadace OKD i Nadace LANDEK Ostrava. Jednatel KPHMO Karel Budín přiblížil, proč a jak výstava vznikla i jaké byly prvotní ohlasy.

Kdo přišel s nápadem výstavy?
Prapůvodní impulz pocházel od předsedy Petra Rojíčka a člena redakční rady Karla Slívy, a to po jednání s Antonínem Maštalířem, jenž byl tehdy – v roce 2013 – starostou Slezské Ostravy. Během diskuse padl názor, že by nebylo od věci ukázat, jak naše klubová činnost vypadá. V roce 2014 se to začalo stávat skutečností. To už byl Ing. Maštalíř senátorem a pozval nás na pracovní návštěvu do Prahy. Prohlédli jsme si prostory Senátu ČR, nastínili, jak bychom si to vše představovali a pan senátor naši myšlenku přijal. Na vizi výstavy pracovala redakční rada v čele s profesorem Jiřím Grygárkem. Toho a další naše členy – Jaroslava Kláta, Petra Janků, Stanislava Kubu, Oldřicha Klepka, Ladislava Bardoně, předsedu Rojíčka – jsme požádali, aby zpracovali podklady pro panely. Dva návrhy jsme též měli z Nadace Landek. Design si vzala na starosti Martina Polášková z Hornickogeologické fakulty VŠB-TUO.     V čem vidíte smysl expozice?
V maximální propagaci jak samotné klubové činnosti, tak aktivit našich partnerů, samozřejmě včetně Landek Parku – dřívějšího Hornického muzea OKD. Všichni víme, jak to s havířinou vypadá, jaký je náhled na minulost a současnost těžby uhlí. Když mám na mysli prezentaci a udržování montánních tradic, není to jen pasivní činnost – uspořádat přednášku či seminář a rozejít se. KPHMO má rozsáhlou publikační činnost, dělá tematické zájezdy, jezdí na setkání hornických spolků v tuzemsku i v cizině. Toto všechno výstava zahrnuje, ukazuje tu širokou škálu naší činnosti. Že jsme stále živí a pracujeme.

Senát

S jakým se setkává ohlasem?
Z toho, co jsme pochytili na místě, s nemalým. Kvituji to podle prvních zápisů v kronice. Ani senátor Maštalíř neskrýval obdiv nad jejím rozsahem a obsahem. Přiznal, že očekával hezkou expozici, ale nakonec byl překvapen, co všechno jsme na ty panely umístili. Potěšeni byli také členové Sdružení hornických a hutnických spolků ČR, kteří měli den před vernisáží setkání se senátory. A v neposlední řadě překvapila i některé členy KPHMO. Ti sice věděli co a proč se chystá, ale neměli ponětí o rozsahu výstavy. Hosté se pozitivně vyjadřovali k technickému a grafickému provedení i textovému doprovodu informujícímu krátce, ale výstižně o událostech a situacích na panelech. Jen je škoda, že se kvůli zdravotním problémům z vernisáže omluvil ředitel Landek Parku Lumír Plac, a že pracovní povinnosti znemožnily dorazit i provoznímu řediteli OKD Pavlu Hadravovi.

Jak jste na ní přestavili OKD?
Ke stavu našeho revíru mohu říci, že jsme mu věnovali panel číslo 3 a dopředu jsme odhadli možnou situaci v OKD. Předběhli jsme vývoj a dovolili jsme si ji pod vedením Petra Janků zpracovat z dostupných informací. Například pro rok 2019 kalkulujeme s těžbou 4,5 milionu tun ze čtyř lokalit řízených jedním administrativním celkem, kde bude 8500 zaměstnanců. A počítáme s deseti likvidovanými jámami v tomto období. Ovšem to jsou naše předpoklady. Výstava nemá každopádně za cíl rozebírat politiku a s ní související situaci v OKD. Ani nám to nepřísluší, byť se o obojí samozřejmě živě zajímáme.

Foto galerie


[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 01. 03. 2016 | 1000 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server