Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 19.09.2022 do 26.09.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Z hlubiny nahoru... na Hlubině

Lezecká stěna

Ostrava se může chlubit nejvyšší lezeckou stěnou široko daleko. Dostat se sem je možné okolo posledního těžního stroje starého dolu.

Nejen prostory, ale i název se šikl nadšencům do sportovního lezení, když před třemi lety začali s budováním největší umělé stěny v širokém okolí. Vznikla v budově těžních strojů historického Dolu Hlubina.

„O této stěně se bude v lezecké komunitě asi dlouho diskutovat, vždyť se nachází v netradičním, unikátním sportovním prostředí,“ konstatoval Ondřej Marinčák.Lezecká stěna     „Lezeme z hlubiny do výšky… na Hlubině. Ta slovní hříčka se nám náramně líbí,“ nechal se slyšet Ondřej Marinčák s tím, že s úpravami šachetního objektu pomáhalo i několik bývalých horníků specializujících se nyní na výškové práce. Nejen ty museli lezci konzultovat s památkáři, jelikož areál tohoto ostravského dolu patří do chráněného průmyslového dědictví. „Museli jsme ponechat obnaženou jednu část budovy, vybourané kachličky a zařízení nechat k dispozici pro další použití, zachovat původní okna,“ vysvětloval Marinčák.

Vybouráním části podlahy až do sníženého přízemí získali lezci podle nich až monumentální prostor. A hlavně výšku. „Dostaneme se pod střechu až do dvaceti metrů. Vyšší stěnu, ale jen o dva metry, mají až v Brně. A o tom, že by se volné lezení provozovalo v industriálním prostředí, jako u nás v Ostravě, nemáme informace. Snad jsme i první,“ uvedl Marinčák.

Lezecká stěna

Doslova vyřádit se zde mohou jak profesionálové, tak naprostí začátečníci včetně dětí. Podle evropského horolezeckého hodnocení se trasy obtížnosti pohybují na stupnici 3 až 10 (velmi obtížné lezení například v krasech). „Každopádně splňuje parametry pro pořádání světového poháru. Zároveň respektuje charakter prostředí, kde se nachází. Hornický ráz jsme zdůraznili také grafi ckým znázorněním kol těžního stroje, jsou na stěně takřka v místech svých os,“ řekl Marinčák. K lezecké stěně ostatně vede cesta okolo jediného zachovaného těžního stroje na Dole Hlubina.

Sportovní lezci i horolezci mají v plánu postavit v areálu i venkovní stěnu, a to opět v duchu odpovídajícím tomuto místu.

Radek Lukša

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 05. 03. 2016 | 968 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Radek Lukša
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server