Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 19.09.2022 do 26.09.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Renovovali vyhořelou stolárnu

Vedení montánního skanzenu v levé části objektu instalovalo také novou expozici – věnuje se historii a vývoji důlní dopravy.

Landek park

Těsně před dokončením je kompletní rekonstrukce jedné z nejstarších budov v hornickém skanzenu Landek Park. Původní konírnu postavenou na předlomu 19. a 20. století – nynější stolárnu – zničil v roce 2012 požár. Od té doby ji správa areálu neustále opravovala. Finišovat s těmito pracemi jí umožnila i těžařská nadace.

Po uzavření Dolu Anselm (Urx) objekt sloužil k mnoha účelům. Skladovali zde mj. neveřejný depozit muzea, posloužil k podnikání obchodníka s oleji i práci uměleckého kováře. „Právě za posledního nájemce skoro do základů vyhořel. Oheň zcela zničil pravou část, u levé podstatně poškodil střechu,“ informoval ředitel areálu Lumír Plac.Landek park     Obnova této kulturní památky, jak upozornil, už vyšla na téměř dvanáct milionů korun. Díky tomu se stolárnu podařilo uvést do podoby z roku 1900. „Nadace OKD z operativního fondu přispěla na zrestaurování původních příček a zvláštní omítky z hrubě zatažených cihel, které odpovídají typickému industriálnímu stylu,“ upřesnil Plac.

Landek park

Při jednom podle něj opravili i dříve zazděná okna, nyní dokončují vnitřní prostory. „Budovu jsme rozdělili na dvě části. V levé je sezonní lidová restaurace zkolaudovaná předloni. Těší se hojné návštěvnosti, zejména cyklisté projíždějící Landekem si na ni zvykli. Letos ji otevřeme na jaře současně se zahájením cyklistické sezony,“ pokračoval.

Landek park

Vznikla tady i nová expozice důlní dopravy. „Kde jinde bychom ji měli umístit než v bývalé maštali? Vždyť koně byli svého času základním dopravním prostředkem na povrchu i v dole. Expozice na panelech popisuje vývoj důlní dopravy od původní historie žentourů a koní až po současnost s důlními lokomotivami,“ líčil ředitel Landek Parku.

Landek park

V pravé části stolárny naplánovali celoroční restauraci s otevřenou kuchyní (ty jsou v Ostravě stále naprostou výjimkou). Návrh vypracoval uznávaný architekt Josef Pleskot. „Hotovo bude do dubna, tím celkovou rekonstrukci završíme. Stolárna stojí na prohlídkové trase hornického skanzenu, ale poslouží i všem ostatním návštěvníkům,“ dodal Plac.

Radek Lukša

[Akt. známka: 4,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 04. 02. 2016 | 853 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server