Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 19.09.2022 do 26.09.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Nová Kompania Węglowa má vzniknout nejpozději do poloviny roku 2016

Z ekonomických důvodů je nezbytné, aby nová Kompania Węglowa (NKW) vznikla nejpozději do první poloviny letošního roku. V rozhovoru pro polskou tiskovou agenturu PAP to uvedl ministr energií Krzysztof Tchórzewski. Podle jeho slov je nejbližším možným termínem přelom března a dubna 2016.

„Stanovili jsme si za cíl, a paní premiérka Beata Szydło to akceptovala, že do konce prvního pololetí vznikne nová Kompania Węglowa. Budeme ale usilovat o to, aby to bylo co nejdříve, k čemuž nás vedou hlavně ekonomické důvody,“ uvedl ministr Tchórzewski. Na otázku, kdy to může být, ministr odpověděl, že za schůdný považuje přelom března a dubna. Dřívější termín s ohledem na celou řadu problémů vyloučil. Současně dodal, že vznik NKW je podmíněn důsledným prověřením skutečných nákladů.

     Tchórzewski současně zdůraznil, že resort, který vede, ještě čeká celá řada velmi důležitých rozhodnutí o rozsahu a způsobu restrukturalizace.

To potvrdil i jeho resortní kolega a zástupce Grzegorz Tobiszowski, který ve svém nedávném prohlášení doslova uvedl, že je nezbytné, aby na přelomu ledna a února byly vyjasněny všechny detaily dotování Nowej Kompanii Węglowej. Ministerstvo totiž už dříve ofi ciálně prohlásilo, že Finanční skupina Silesia nepřevezme 11 dolů, jak původně plánovala předchozí vláda, ale stane se jedním z akcionářů NKW. Tobiszowski v té době také mluvil o tom, že do procesu vzniku NKW „určitě vstoupí i Węglokoks“ a svoji úlohu sehraje i energetický sektor.

Na konci loňského roku polský senát schválil novelu ústavy o další existenci černouhelného hornictví, která tak umožňuje uplatnit celou řadu nápravných a ochranných opatření po roce 2015. V tomto kontextu Ministerstvo Energií prohlásilo, že novela neznamená likvidaci dolů, ale do 1. ledna 2019 mimo jiné umožní Společnosti pro restrukturalizaci dolů (Spółka Restrukturyzacji Kopalń – SRK) volně nakládat s majetkem uhelných společností. Majetek, který má být bezúplatně do SRK převeden, se týká těch šachet, ve kterých se už uhlí netěží, anebo jsou krátce před vytěžením. Do této kategorie například patří lokalita Bojków, patřící do skupiny KWK Sośnica, jáma Poniatowski – součást KWK Wieczorek, Ruch – Anna KWK Rydułtowy-Anna, oblast Pawłów v rámci KWK Bielszowice atd.

Nový zákon umožňuje bezúplatný převod dolů, těžebních společností nebo jejich vybraných části do SRK. Stanoví rovněž podmínky pro udílení jednorázových odstupných pro ty, kteří tohoto ustanovení využijí, a to od 1. ledna 2016.

Regulace současně prodlužuje „termín pro využívání sociálních fondů garantovaných ústavou z roku 2007 o fungování černouhelného hornictví v letech 2016–2018“.

Nový zákon současně vylučuje další zaměstnávání osob, které pobírají hornické renty anebo mají hornické důchody, a to bez ohledu na skutečnost, zda pracovaly v podzemí či na povrchu.

Novela zákona vstoupila v platnost od 1. ledna 2016 s výjimkou jednotlivých předpisů, které se týkají práce na povrchu. Ty budou platit po uplynutí čtyř měsíců od data zveřejnění.


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 19. 01. 2016 | 939 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server