Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 19.09.2022 do 26.09.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Sedm havířských hrobů dostalo důstojný vzhled

Na třetím největším českém hřbitově za posledních sedm let postupně zrekonstruovali všechna místa, kde společně sní věčný sen oběti důlních požárů, výbuchů či závalů.

Hroby

Část historie, která k našemu městu navždy patří. Tak hledí i na radnici obvodu Slezská Ostrava na místa společného věčného odpočinku obětí neštěstí na zdejších šachtách z 19. a 20. století. Těžařská nadace je stejného mínění – na opravu hornických hrobů přispěla totiž už třikrát. A všech sedm dostalo opět důstojný vzhled!

„Patří to k odkazům minulosti, památkám, které bychom měli udržovat. Kdo viděl stav hrobů před rekonstrukcí, mi bezesporu dá za pravdu,“ nechala se slyšet Nataša Lukášová. Ta jednak sama pochází z havířské rodiny, a na třetím největším tuzemském hřbitově – jemuž Ostraváci neřeknou jinak než „na Slezské“ – působí jako správkyně.

Hroby Hroby     Míst k uložení nebožtíků zde mají kolem dvaadvaceti tisíc. Sedmnáct tisíc z nich se využívá. „Na hřbitov denně zavítá asi tisícovka lidí, v dušičkové době nebývá výjimkou až stotisícová návštěvnost. Květiny a svíčky se objevují samozřejmě i u těchto hornických hrobů,“ podotkla správkyně s tím, že s opravou prvních začali v roce 2008.

Umožnila to právě podpora z Nadace OKD. Bez ní by s velkou pravděpodobností stále bujela na havířských pomnících rozličná vegetace, vlivem počasí by se rozpadaly cihlové zídky, drolily pískovcové části. U společného hrobu Salma například ani rekonstrukce nedokázala zachránit původní sloupky. Musely je nahradit kopie doplněné řetězy.

Poddolování kromě povětrnostních podmínek narušilo stav hrobu s oběťmi havárie na šachtě Emma. Propadal se, neizolovaná zídka z podmáčených cihel budovaných bez základů hrozila zřícením. Oprava se neobešla bez terénních úprav. Na většině rekonstruovaných pomníků se činili i kameníci, sekali, brousili, čistili, obnovovali nápisy…

„Granty z těžařské nadace znamenaly pro obvod mnoho. Díky nim jsme zachovali hornickou památku, obnovili pietu hrobových míst, vytvořili estetičtější prostředí pro pozůstalé a vůbec návštěvníky hřbitova,“ shrnula Ivana Zádrapová ze slezskoostravské radnice. Ta by ráda ještě renovovala i dva pomníky horníků zastřelených při stávkách.

Hroby Hroby
Radek Lukša

[Akt. známka: 4,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 14. 12. 2015 | 1073 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Radek Lukša
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server