Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 19.09.2022 do 26.09.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Uhlí z OKD se v kamnech a kotlích domkařů spalovat už nebude

Lazy

Ukončením provozu prádla úpravny Lazy skončila technologická linka na výrobu tříděného uhlí.

„Prodáváme brikety, koks, uhlí. Nabízíme otopové výhřevné uhelné kaly. Dodáváme uhlí ostravské produkce či méně kvalitnější černé uhlí z dolu Jankowice. Černé uhlí vybírejte vždy podle kvality a hlavně podle výhřevnosti. Čím vyšší je kvalita a výhřevnost, tím je větší úspora vašich fi nancí.” Takové inzeráty a rady pro majitele kamen či kotlů na pevná paliva lze najít na internetu. Jenže zájemci o tradičně kvalitní černé otopové uhlí z ostravsko-karvinského revíru si o něm mohou nechat jenom zdát. Proč? Těžební společnost OKD, jediný producent černého uhlí v naší republice, uhlí malospotřebitelům nenabízí.

     „Ukončením provozu prádla v lokalitě Lazy skončila v OKD výroba tříděného uhlí pro otop v domácnostech. Jinou alternativu naše společnost nenabízí,” informuje Lumír Václavík z útvaru obchodního ředitele OKD s tím, že z obchodního hlediska byla tato aktivita pro těžební společnost okrajovou záležitostí. Navíc objem prodaného otopového uhlí dlouhodobě klesal. Letos se ho prodalo zhruba 12 tisíc tun. Část uhlí byla zákazníkům expedována přímo z úpravny Lazy. Pro „místní“ zájemce pak bylo uhlí k dispozici „tradičně“ ve skladu Jan Maria v ostravském Hranečníku. Byl zde navíc používán mobilní třídič uhlí, který případně přetřídil dodávané uhlí, a to před konečnou expedicí spotřebitelům. Důvodem pro tuto činnost byla snaha o zachování vysoké kvality tříděného uhlí a tím i dobrého jména společnosti OKD.

Jenže zájem o uhlí z OKD ze strany maloodběratelů stále přetrvává. Zavedená značka zaručující požadovanou kvalitu má mezi domkaři stále své příznivce. Ale ti se budou muset smířit se skutečností, že se s uhlím z našeho revíru už nesetkají. Potvrzují to slova ředitele Závodu úpraven OKD Václava Kabourka: „Ukončením provozu prádla úpravny Lazy skončila technologická linka na výrobu tříděného uhlí. Ostatní úpravny nemají možnost v rámci své stávající technologie toto uhlí vyrábět. Navíc pro tuto výrobu musí uhlí mít vhodnou kvalitu a pevnost a to uhlí z Darkova a z ČSM nemá. Kromě toho loni činila produkce tříděného uhlí pouze 34 kt z celkem vyrobených 8,3 milionu tun produktů z OKD, což činí 0,004 % z celkového množství. Úpravny OKD dále vyrábějí energetické uhlí jiných zrnitostních složení a parametrů, určené pro velké teplárny a elektrárny, ve kterých se naše uhlí spaluje s velkým důrazem na životní prostředí.”

Takže je to tak: S uhlím z produkce OKD se drobný spotřebitel v uhelných skladech už nesetká. Pokud ho někdo nabízí, může jít o dodávky z letošního prvního pololetí, případně o klamavou reklamu.


[Akt. známka: 4,50 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 10. 12. 2015 | 1137 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Josef Lys
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server