Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 19.09.2022 do 26.09.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Zimní sezonu zahájili údržbou

Landek Park s Dolem Anselm už podle ředitele Lumíra Place plní funkci příměstské rekreační zóny. Lidé sem chodívají nejen kvůli hornictví a jeho historii či technice.

Landek park

Výměnou řetězu pluhové soupravy PL 82 a údržbami dalších exponátů zahájila šachta Anselm v hornickém skanzenu Landek Park zimní sezonu. Ta se projevuje zejména úpravou provozní doby. Každé pondělí mají podobně jako většina muzeí zavřeno a prohlídky v ostatních dnech nejsou co šedesát minut, nýbrž jen v 10, 12, 14 a 16 hodin.

„Pluh, mimochodem stejný typ, s jakým stále kopou paskovští horníci, patří v našich expozicích k těm plně funkčním technologiím. Oka řetězu i spojky toho měly už hodně za sebou, začínaly se zasekávat, proto jsme přistoupili k výměně. Dali jsme se i do jiných prací, které nemůžeme, stejně jako na činném dole, provádět za běžného provozu. Opravovaly se výztuže, upevňovala kabelová vedení,“ upřesnil Lumír Plac, ředitel Landek Parku, s tím, že všechno zvládali ve vlastní režii. Vždyť k zaměstnancům i průvodcům patří vysloužilci ze šachet, jako zámečníci František Plašťák a Miloš Schaffelhofer s léty praxe v závodě 1 Dolu Vítězný únor (Odra) či elektrikář Vlastimil Černín fárající svého času tamtéž.

Landek park     Zimní provoz znamená i pohov pro horizontální dopravu Anselmu, mašinku se soupravou projíždějící nádvořím a jámovou budovou s ohlubní dočasně odstavili „Není ale problém vyhovět větší skupině návštěvníků, pokud si bude jízdu důlním vláčkem přát. Nebude-li sníh. Pro skupinky od dvaceti lidí výše jsme schopni zajistit pondělní provoz celého areálu. Stačí se předem domluvit,“ podotkl Plac. Během návštěvnicky méně aktivních měsíců také v Landek Parku chtějí vylepšovat expozice. Uvažují o doplnění čelbové části, například o simulovaný odstřel horniny.

Landek park

Letošní sezona se nicméně nesla v hornickém skanzenu ve znamení takřka generální opravy těžní věže. „Probíhala v nejfrekventovanějších měsících, od května do srpna, což návštěvnost poněkud poznamenalo. Náš areál ovšem vyhledává stále více lidí. Dokazuje to sčítací akce z jednoho pěkného říjnového podzimního víkendu. Jen cyklistů tudy projelo více než pět stovek. Nejvíce lidí dorazilo v neděli mezi 13. a 15. hodinou,“ řekl Plac s konstatováním, že Landek Park plní funkci příměstské rekreační zóny.

A k jejímu zatraktivnění podle ředitele přispělo taktéž nedávno dokončené propojení slepého ramene řeky Odry. „Tam, kde se snad padesát let nacházela obrovská skládka odpadu z obcí okolo, vzniklo přesunem několika tisíc kubíků zeminy krásné přírodní prostředí,“ vysvětloval Plac. Ještě do konce letošního roku pak plánují na Landeku otevření další nové cyklostezky v klidové oblasti na říčním břehu. Je součástí zamýšlené mezinárodní cyklistické trasy Dunaj – Morava – Odra.

Landek park Radek Lukša


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 06. 12. 2015 | 942 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Radek Lukša
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server