Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 16.09.2023 do 23.09.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Adventní čas bude v hornických městech a obcích velmi pestrý

K bohatému kulturnímu programu pro všechny věkové kategorie přispěla jako už tradičně také Nadace OKD

Betlem

KARVINÁ - Za necelý měsíc jsou tady nejkrásnější svátky v roce – Vánoce. Poslední listopadovou neděli (29. 11.) začíná Advent – období čtyř neděl před vánočními svátky. S ním je spojena celá řada tradic. Mezi ty dávnější určitě patří adventní věnec se čtyřmi svíčkami nebo zdobení domovů jmelím, které má podle tradice přinášet štěstí a požehnání. Ještě před tím, než se začtete do předvánočního programu, který připravila hornická města a obce, si připomeňme význam Vánoc.

První vánoční stromek se v Česku objevil v roce 1812
Vánoce tradičně oslavují narození Ježíše Krista, ale obecně jsou chápány také jako jeden z nejvýznamnějších civilních svátků. Všeobecně se v křesťanské církvi slaví od 7. století. Nejstarší oslavy narození Páně probíhaly zřejmě v Římě – první písemná zpráva se váže k roku 336. Jedním ze symbolů Vánoc, bez kterého se neobejde takřka žádná domácnost, je vánoční stromeček. Přestože se zdobí už více než 400 let, v Česku rozhodně tak dlouhou tradici nemá.
    Poprvé ho postavil až v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich. Nový zvyk se však prosazoval hodně pozvolna, navíc si ho mohly dovolit převážně bohaté pražské měšťanské rodiny. Do venkovských stavení pronikaly ozdobené vánoční stromky pomalu – až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.KARVINÁ - Karvinský vánoční jarmark v centru
KARVINÁ – Obyvatelé Karviné už mají ve svých kalendářích poznamenáno datum 6. prosince, kdy začne tolik očekávaný Karvinský vánoční jarmark. Ten společně s městem připravil MěDK a Nadace OKD. Primátor města tradičně krátce před pátou odpolední rozsvítí vánoční strom a advent v Karviné tak bude oficiálně zahájen, Potrvá až do 22. prosince.
    „Především na přání veřejnosti město načasovalo bohatý kulturní program do odpoledních a podvečerních hodin,“ řekla mluvčí Karviné Šárka Swiderová s tím, že oblíbený stánkový prodej bude probíhat každý všední den od 10 do 18 hodin, o víkendech do 19 hodin. Atmosféru dvoutýdenního jarmarku bude dotvářet historická tržnice s litím olova, prací kovářů, mincovnu mistra pregéře a ukázky ražby. Nebudou chybět živé ovce či Ježíškova pošta, divadelní a filmové pohádky pro nejmenší či vystoupení žáků karvinských základních a mateřských škol.
    Ještě před jarmarkem mají všichni zájemci možnost zajít (1. prosince v 18 hodin) do kostela Povýšení sv. Kříže na koncert Od adventu do Tří Králů. Za doprovodu dvou kytaristů zazpívá Irena Budweiserová.

Kryštof u havířovského vánočního stromu
HAVÍŘOV –
Opět po roce jednoznačně vyčnívá program adventního období v Havířově. Kromě Vánočního městečka, které bude v obležení od 5. do 20. prosince v centru města, totiž první prosincovou neděli krátce po slavnostním rozsvícení jednoho ze tří vánočních stromů vystoupí možná nejpopulárnější kapela současnosti Kryštof. Její podzimní turné navštívilo přes 90 tisíc diváků. Dvakrát hrála v Ostravě, Brně, Praze a jednou pak v Liberci a Pardubicích. Očekává se skvělá show, ale také davové šílenství a dopravní kolaps srovnatelný s vystoupením skupiny Kabát na Havířovských slavnostech v roce 2011.
    Ale také další program Vánočního městečka, jehož program podpořila těžařská nadace stejně jako v Karviné, je nesmírně bohatý – každý den jiná kapela a jiný program pro všechny věkové kategorie.
    Do Havířova dorazí například Aleš Brichta, Roman Vojtek, Jiří Schelinger revival, Vašo Patejdl z nesmrtelné kapely Elán či Rock´n´Roll Band Marcela Woodmana. Každý den bude k dispozici výtvarný skleněný stánek Asterix, zvířátka, historická tržnice, pravá moravská zabíjačka, ukázky vánočních tradic, betlém, lití olova a další.
    Advent v Havířově ale nebude omezený pouze na akce na náměstí. „Nejen obyvatele našeho města zveme do KD Radost na 15. výstavu betlémů, která bude probíhat od 2. do 30. prosince. Zajímavý program si chystají také v knihovnách, v Muzeu Těšínska nebo kostelech. Na Štědrý večer pak v centru Havířova proběhne oblíbená Půlnoční pod širým nebem. Začátek je naplánován na desátou večerní,“ informovala havířovská mluvčí Eva Wojnarová.

Tradiční akce v Orlové podpořila Nadace OKD
ORLOVÁ –
Adventní čas v Orlové odstartuje na Náměstí 28. Října slavnostním rozsvícením vánočního stromu v pondělí 30. listopadu. Bohatý program začne od půl páté odpoledne vystoupením dětských sborů, své umění předvede Taneční klub Kmit. Hlavní hvězdou posledního listopadového dne, který podpořila Nadace OKD, bude známá česká zpěvačka Ilona Csáková. Chybět nebude ani Ježíškova pošta, stánky s občerstvením, zábavnými artikly a na závěr také ohňostroj.
    V pátek 4. prosince se orlovské děti opět zapojí do celorepublikové akce Vypouštění balonků s přáním Ježíškovi. Po rekordu z minulého roku jsou všichni napjatí, jestli se ho podaří letos překonat. „Balonky budou zdarma vydávány od půl třetí ve vestibulu kulturního domu. Samotné vypuštění pak proběhne přesně v 15.15 hodin na náměstí,“ informovala ředitelka DKMO Izabela Kapiasová.
    V týdnu od 7. do 11. prosince budou souběžně probíhat dvě akce podpořené Nadací OKD – Vánoční výstava a Vánoční trh. Výstavu, která je přehlídkou lidské zručnosti a tvořivosti, každoročně pořádá kulturní dům. „Letošní zajímavostí bude společná tvorba obrovské mozaiky s motivem města. Do skládání jednotlivých dílků se mohou zapojit všichni návštěvníci výstavy,“ informovala Kapiasová s tím, že tuto akci zpestří soutěž o nejoriginálnější vánoční kulich nebo čepici. Výstava bude probíhat v nově zrekonstruovaných galeriích kulturního domu a bude otevřena vždy od 9 do 18 hodin.
    Trh s živou hudbou (New Plus, Doraband) a bohatou nabídkou svátečního zboží je dalším lákadlem. Uprostřed týdne (9. 12.) ještě dojde pod taktovkou Cimbálové muziky Olšinka na zpívání koled. Všechno pak v pátek 11. prosince vyvrcholí jarmarkem. Samozřejmostí jsou soutěže a tvořivé dílničky pro všechny děti.

Bohatý advent v Doubravě
DOUBRAVA / STONAVA –
Vánoční tvoření s Doubraváčkem 28. listopadu či obdobná akce v místní mateřské škole ve čtvrtek 3. prosince, kde děti vytvoří vánoční dekorace. To jsou první předvánoční akce v hornické obci. Tou rozhodně největší ale bude slavnostní rozsvícení vánočního stromu v samotném centru obce, a to v sobotu 5. prosince. Součástí je vánoční jarmark, Ježíškova pošta a nebudou chybět ani živé ovečky. Akce začne ve tři hodiny odpoledne, o hudební produkci se postará například skupina Jiří Schelinger revival či Mirai. Strom se rozsvítí úderem půl šesté. Rušno kolem něj bude také tři dny před Štědrým dnem, kdy se u něj budou zpívat od čtyř odpoledne koledy.
    Obec rovněž láká děti i dospělé na Vánoční pohádku v Národním domě s pravou vánoční atmosférou. Akce začne 16. prosince v 15.30 hodin. O den později je pak na pátou odpolední v kostele sv. Hedviky připraven tradiční Adventní koncert, který pořádá obec společně s Římskokatolickou farností Doubrava.
    Ne, nezapomněli jsme ani na Stonavu! Ta tradičně v centru obce chystá rozsvícení vánočního stromu. Ten se rozzáří v pondělí 21. prosince v 16 hodin za účasti mnoha hostů a samotných obyvatel. K občerstvení bude připravena gulášová polévka, čaj, svařák nebo koblihy. „Pro nás začíná Advent až touto akcí krátce před Štědrým dnem,“ usmál se starosta Ondřej Feber.

Ostravské centrum chystají s předstihem
Masarykové náměstí OSTRAVA –
Smrky z beskydských Starých Hamrů postavili již v pátek 20. listopadu na Masarykově náměstí v Moravské Ostravě a v sobotu 21. 11. pak i na Náměstí Sv. Čecha v Přívoze. Rozsvícení je plánováno na neděli 29. listopadu.
    Na centrálním ostravském Masarykově náměstí se uskuteční v tento den od 16 hodin kulturní program s muzikálem Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť s herci Divadla Jiřího Myrona a dětským sborem. Programovatelné efekty na vánočním stromu se rozzáří od 17 hodin, načež vystoupí Petr Kolář se svou kapelou.
    Na stejném místě chystají již od soboty 28. listopadu tradiční vánoční trhy s ukázkami práce řemeslníků a hudebními vystoupeními. „Objeví se kluziště, betlém, živá zvířátka, Ježíškova pošta, vláček, historický kolotoč. Ožije i Kuří rynek s hrami a výtvarnými dílnami pro děti, stánky s rybími či zabijačkovými specialitami, středověkým ruským kolem, zimním kinem, ledovým barem, siloměrem či přenosy adventních koncertů,“ upřesnila mluvčí radnice Jana Pondělíčková. Od pondělí 23. listopadu se v centru moravskoslezské metropole zdobí ulice – využije se k tomu na 470 zvonků, hvězd, stromků, komet, vloček… Zcela nová výzdoba v podobě světelných řetězů bude na Jiráskově náměstí a Zámecké ulici.

Slezskoostravský hrad nejen s betlémy
OSTRAVA –
Už popatnácté zpestří adventní i vánoční čas návštěvníkům Slezskoostravského hradu expozice betlémů z nejrůznějších materiálů od amatérských i profesionálních tvůrců. K vidění bude od soboty 5. prosince ve zdejší galerii.
    „Hlavní doprovodnou akcí výstavy betlémů se stane Stříbrná sobota a neděle o víkendu 12. a 13. prosince. V nazdobeném hradě zažijete atmosféru jarmarku i lidových vánočních obyčejů, historické hudby, koled. Večer prostory romanticky nasvítíme pochodněmi a ohni v železných koších,“ upřesnila za organizátory Katrin Tomanová.
    Zlatá sobota se ponese ve znamení reprodukované České mše vánoční od Jana Jakuba Ryby, která zazní na nádvoří. A specialitu pro děti připravili opět na Stříbrnou sobotu i neděli (12. a 13. 12.) a Zlatou sobotu i neděli (19. a 20. 12.) – večerní prohlídky betlémů od 18 do 19 hodin. „Děti dostanou světélka a mohou si expozici projít. Tato akce je určena výhradně pro rodiče s dětmi, kteří mají vstup zdarma,“ poznamenala Tomanová.

Beskydský advent 2015
FRÝDEK-MÍSTEK –
Beskydský advent se jmenuje soubor akcí, které připravila města a obce v regionu pod Lysou horou na letošní předsváteční dny. Muzeum Beskyd ve Frýdku-Místku například na pátek 4. poutní mši v zámecké kapli zasvěcené patronce horníků svaté Barboře a na neděli 6. mikulášskou nadílku s vystoupením souboru Ondřejnica na nádvoří.
    „V zimním období se uskuteční na zámku i tři výstavy – od listopadu Panenky a od prosince přibudou Ptáci na krmítkách a Ve světle baroka. Vánočně nazdobený bude také stálý Zámecký okruh,“ upřesnila Monika Konvičná, ředitelka Destinačního managementu turistické oblasti Beskydy- Valašsko. Ten vydává klientům karty Beskydy Card, s nimiž jsou výstavy levnější.
    Beskydský advent zahrnuje i vánoční jarmark naplánovaný na 4. až 23. 12. na Masarykovo náměstí v Novém Jičíně. „Svátky připomene ve Štramberku, jenž bývá nazýván Moravským Betlémem, tradiční výstava betlémů Štramberské Vánoce. A rovněž divadelní představení v Národním sadě 26. prosince, kde zdejší divadelní spolky už po dvacáté sehrají živý betlém – tentokrát s názvem Hopsa, chlapci,“ řekla Konvičná. Příbor se 9. prosince zapojí do programu Česko zpívá koledy, 13. a 20. prosince se rozezní adventními koncerty a 27. 12. zde představí živý betlém.

Souzněním ožije region již po sedmnácté
KOZLOVICE –
Vánoční jarmark v Kozlovicích, na němž se objevuje jako pastýř v kožichu pravidelně Vladimír Kuchař z Důlního závodu 3, patří také letos k programu Souznění. Tento mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel vstupuje do 17. ročníku. Plánován je na 10. až 13. prosince.
    Kozlovice přijdou na řadu v sobotu 12. 12., kdy hned ráno pustí obecní rozhlas výběr koled z CD. Následovat budou u obecního úřadu či v jeho prostorách vystoupení souborů Qualilo z Gruzie, Klas z Hanácka, Pentle z Boršic, DFS Valášek, Ĺudová hudba Stana Baláža a řady místních – včetně SLPT Valašský Vojvoda, dechovky, pěveckého žákovského sboru, scholy, divadelní společnosti, klávesové školy…
    Souznění v Kozlovicích zahrnuje i příchod Tří králů, kteří se objeví v areálu Fojství, Obecné školy či Valašského pivovaru. V kostele sv. Michaela a sv. Barbory se uskuteční představení Za nebeskou branou II – Od svaté Máří do Tří králů. A v sále úřadu vše vyvrcholí večerním Adventně-vánočním pořadem.
    „V průběhu festivalu uspořádáme pod záštitou ředitelky frenštátské charity Lenky Tabachové finanční sbírku na nákup speciálního vozíčku pro hendikepované sestry Přádkovy, sedmiletou Alžbětu a osmiletou Zdislavu z Frenštátu pod Radhoštěm,“ oznámil za tým organizátorů Petr Bidzinski. O věhlasu Souznění podle něj svědčí i to, že zahajovací koncert ve Václavovicích je s předstihem vyprodaný.


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 29. 11. 2015 | 1122 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server