Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 19.09.2022 do 26.09.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Na hornické relikvie přispěla Nadace Landek Ostrava

Michal

Starý důl v Michálkovicích chystá spoustu nových věcí. Areál se těší rostoucí oblibě nejen milovníků industriálu, chodívá se sem za kulturou i vstupem do svazku manželského.

Zajímavé rozšíření expozic chystají na Dole Michal provozovaném Národním památkovým ústavem (NPÚ), pracovištěm Územní památkové správy Kroměříž. Pořídili jak vybavení pro kanceláře vedení, tak další artefakty využívané na šachtě. Návštěvníkům je sice tento rok už ukázat nestihnou. To ale nemění nic na faktu, že zaznamenali nejúspěšnější sezonu v historii.

„Rostoucí počty návštěvníků bezesporu souvisí se zvýšeným zájmem o industriální památky v Moravskoslezském kraji. Což znamená, že pro ně musíme stále něco nového připravovat. Od příštího roku to bude kancelář ředitele, respektive závodního, sekretariát a zasedačka ředitele, kancelář ROH,“ uvedl Alexandr Zaspal, správce památkové šachty, která byla v provozu od roku 1843 až do 1993.

Michal MichalV kancelářích se nechtějí strefovat do jednoho období. „Dáme do nich věci z první republiky i z počátku devadesátých let. Třeba dobový stolní zapalovač, misku na sirky, popelník, originální zabalené cigarety značek Petra či Mars. Nábytek jsme pořídili vyřezávaný z masivu. Součástí bude knihovna, do které přijdou i svazky Ottova slovníku naučného v kožené vazbě,“ popsal správce šachty.Michal

Jeho kolega, restaurátor Petr Bajger se nyní už věnuje jiným relikviím – a to přibližně čtyřiceti tesařským sekyrám. „Ty patřívaly k symbolům nejvyšších hornických hodností. Z takzvaných břichatek se přece také vyvinuly dnešní švancary. Koupili jsme celou kolekci seker, s nimiž se pracovalo v dolech OKR ať už při osekávání trámů dřevěných výztuží, či při jiných činnostech,“ uvedl Zaspal.

Michal

Novinky uvedou v Dole Michal i do oblasti důlní kolejové dopravy. Přesněji řečeno osvětlení lokomotiv, vagonů, výhybek, výstražných míst. „Tato problematika si také zaslouží pozornost, proto jsme pořídili staré lampy a kahany sloužící především dopravákům. Máme i mosazné, jejichž stáří je více než sedmdesát let,“ upřesnil Zaspal. Ten exponáty osobně sháněl v rámci tzv. akvizic.

Nezanedbatelný příspěvek na hornické relikvie poskytla památkářům Nadace Landek. „Díky tomu jsme ušetřili provozní peníze, které tak můžeme vložit do oprav a rekonstrukcí. Pořídili jsme opravdu spoustu relikvií souvisejících s hornictvím. I takové maličkosti, jako popelník s kladívky, dokážou dotvořit charakter místa a doby, na kterou chceme upomínat,“ konstatoval správce šachty.

Radek Lukša

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 01. 11. 2015 | 1175 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Radek Lukša
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server