Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 19.09.2022 do 26.09.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Koblovští důchodci slavili čtyřicítku

Petřkovice

Minuta ticha za přátele, kteří už nikdy nepřijdou, pamětní listy osmadvaceti členům seniorského klubu a uctění svátku horníků.

Každoroční setkání vysloužilých zaměstnanců Dolu Odra (Vítězný únor) při příležitosti hornického svátku se ve čtvrtek 10. září 2015 neslo také v duchu významného jubilea. Jejich důchodcovská odborová organizace totiž vznikla v roce 1975.

„Čas letí, ten se nezastaví, my stárneme, jsme dědkové a – kolegyně prominou – báby. Hodně spolupracovníků, spolupracovnic ze šachty už není mezi námi. Zůstaly jen vzpomínky. Vždyť mezi loňským a letošním zářím nás navždy opustilo devět přátel a kamarádů,“ uvedl předseda Josef Kubošek, který dělal mistra odborného výcviku, lokomotiváře i odborářského předáka.

     Spolu s ním do restaurace v petřkovickém kulturním domě dorazilo na šest desítek někdejších kolegů. „Těm, kteří už nikdy nepřijdou, jsme věnovali minutu ticha. Zasloužilým členům, ke kterým patří i Věra Vopasková, pak pamětní listy. Použili jsme na ně podobu šachty nakreslenou inženýrem Stranislavem Vopaskem, jehož není třeba v revíru představovat,“ podotkl Kubošek.

Petřkovice

K předsedovi s hornickou čapkou na hlavě se pro pamětní list vydal také Miroslav Lašek. Ten předtím asistoval u prezentace členů. „Setkávání? To je nejdůležitější, co může být! Tato tradice musí vydržet až do konce,“ konstatoval někdejší pracovník na jámách Michalka, Stalin (Heřmanice) a Koblov. Lašek má za sebou kariéru od zámečníka a kombajnéra v rubání přes větrače po závodního inspektora bezpečnosti práce. I jeho dcera si ostatně vzala havíře.

Koblovští důchodci, to je okolo stovky členů. Letos pro ně připravili kromě setkání na Den horníků i společnou rekreaci pro sedmačtyřicet seniorů nebo návštěvy šestnácti jubilantů. Spolupracují rovněž s hornickým skanzenem v Landek Parku, jehož ředitel Lumír Plac se petřkovické oslavy zúčastnil. Nechyběl na ní ani Karel Bajtek, předseda Koordinačního výboru důchodců OKD, sdružujícího osmatřicet organizací vysloužilých pracovníků šachet.

Radek Lukša

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 09. 10. 2015 | 948 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server