Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 22.03.2024 do 29.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

DIAMO

Rekultivace jižního plata odvalu Heřmanice

Heřmanice

Úložné místo těžebního odpadu odvalu Heřmanice je jedno z nejstarších a zároveň nejrozsáhlejších míst, kde je deponována důlní hlušina z hlubinné těžby černého uhlí na Ostravsku. Jedná se o komplex důlních odvalů, který vznikal již v polovině 19. století při hloubení Dolu Ida. Největší množství materiálu se zde ukládalo ve 40. – 60. letech minulého století, kdy se důl s tehdejším názvem Stalin a později Rudý Říjen rozšiřoval. Celkově předmětné místo těžebního odpadu zabírá plochu cca 65 ha. Dominuje zde tzv. centrální hřeben, na němž je vegetace zdevastována termickými procesy.

Výrazně negativním dopadem na okolní životní prostředí je existence rozsáhlých termických procesů na značné ploše odvalu, a to zejména v jeho východní a střední části. První rozsáhlé příznaky podzemního požáru se projevily v roce 1998. Následně byly uskutečněny pokusy o jeho likvidaci, a to položením izolační vrstvy elektrárenského popílku. Tyto prvotní pokusy však nezastavily šíření termických procesů a naopak celý proces získal ještě větší dynamiku. Postupně byla zachvácena prakticky celá centrální část včetně samotného hřebene.

Heřmanice     V rámci dalších sanačních opatření se na povrch tzv. jižní terasy, kde probíhaly nejintenzivnější termické procesy, v letech 1999 – 2004 opět zahájilo pokládání vrstev elektrárenského popílku a pak i navážek těsnící vrstvy „Prestab“, a to o mocnosti až několik metrů. Jednalo se o rozsáhlé testování izolačních schopností uvedených materiálů s cílem zabránění pronikání vzdušného kyslíku do vnitřního prostoru odvalu a tím omezení zde probíhajícího termického procesu. Ověřoval se dlouhodobý tlumící proces, jehož účinek však nebyl ihned patrný.

Heřmanice

Nejúčinnější činností směřující k likvidaci termicky aktivních míst tak zůstává jejich vymísPování odtěžováním. Při bližší rekognoskaci zájmové plochy je patrné, že značná část zde deponované důlní hlušiny je již prohořelá.

Vzhledem k heterogenitě deponovaného materiálu se zde nacházejí stále místa termickým dějem neovlivněná, a tedy potenciální prostor pro sekundárně vyvolanou termickou aktivitu.

Heřmanice

V průběhu let 2004 – 2010 byl termický proces pravidelně monitorován měřením v pravidelné síti vrtů. Z vyhodnocených výsledků vyplynulo, že aktivní oblast byla velmi rozsáhlá. Zasahovala téměř celou plochu východní a střední části úložiště.

V současné době máme k dispozici v časové řadě 2011 – 2014 komplexní termometrický letecký monitoring celého prostoru odvalu včetně blízkého okolí. Vyhodnocením dokumentace ze snímání v infračerveném spektru lze konstatovat, že se plošný rozsah termických procesů zmenšuje, a to v návaznosti na odtěžování materiálů odvalu. Rovněž zde nepochybně působí efekt dlouhodobého tlumícího účinku těsnících vrstev.

Heřmanice

Záměrem o. z. ODRA je plochu odvalu uvést do nezávadného stavu. Aktuálně to však lze provést pouze na dílčích plochách. Pilotním projektem byla vybrána rekultivace části zvané jižní terasy. Cílem bylo území plně revitalizovat a tím vytvořit účinný „zelený val“ s významným filtračním efektem proti prachu vznikajícímu v rámci odtěžování odvalu. Neméně významným efektem je i pozitivní působení ozeleněné plochy na rezidenty.

Zájmová plocha byla vymodelována s využitím stávajících materiálů.

Na takto vytvořený povrch byla položena drenážní vrstva z vytříděné haldoviny o mocnosti 400 mm. Poté následoval návoz další stejně mocné vrstvy zeminy s cílem vytvořit vhodné prostředí pro vybudování vegetačního krytu.

Následně byla plocha zatravněna a provedena výsadba keřového patra.

S odstupem několika měsíců lze konstatovat, že cíl této rekultivační stavby byl naplněn, ba dokonce předčil naše očekávání.

A co dál?
Samozřejmým cílem je uvedení celé oblasti úložného prostoru do definitivního stavu. To je však vzhledem k objemu uloženého materiálu (desítky miliónů tun) během na dlouhou traP. O. z. ODRA zpracovává vizi na urychlení procesu eliminace termické aktivity. V bezprostřední blízkosti odvalu bude realizována velká sanační akce s názvem Gravitační odvodnění Hrušova. Tato stavba mimo jiné počítá s navýšením stávající kóty povrchu tak, aby se zde plánovaná průmyslová zóna dostala nad úroveň stanovenou pro Q100. Potřeba korekčního materiálu činí několik miliónů tun. Vzhledem ke kvalitě kameniva těženého na odvalu Heřmanice a malé dopravní vzdálenosti by bylo velmi výhodné využít tento materiál do konstrukčních vrstev uvedené stavby. Tím bychom takzvaně „zabili dvě mouchy jednou ranou“, za prvé by Ostrava získala velmi výhodně položenou průmyslovou zónu a za druhé by neméně pozitivním efektem byla likvidace ekologické zátěže – termicky aktivní části odvalu Heřmanice.

Dr. Ing. Petr Jelínek
vedoucí Odboru ekologie
o. z. ODRA

[Akt. známka: 4,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Mgr. Michaela Hylská | Vydáno dne 01. 10. 2015 | 1629 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server