Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 19.09.2022 do 26.09.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Velocipedisté na Landeku

Velocipedisté

Jako by se vrátil čas – do areálu historické šachty jelo na předválečných bicyklech v dobovém oblečení sto nadšenců.

Někdejší povrchový ekonom Dolu Vítězný únor Ivo Brázdil zamířil poslední srpnovou sobotu opět na šachtu na kole. Nikoliv jako dříve z Poruby na staré favoritce, nýbrž z opačné strany města z Hrabové a na ještě letitějším předválečném bicyklu. A spolu s ním stovka účastníků setkání Klubu českých velocipedistů (KČV).

Eska z roku 1938 ze šrotiště
„Praxi na hornické průmyslovce jsem měl v přípravách na Paskově. Pak jsem nastoupil na Hubert a nakonec jsem působil ve všech závodech Vítězného února včetně Urxe v Peřkovicích. Do práce jsem jezdíval na kole z Poruby přes kopec v Hošťálkovicích, v létě pak někdy nazpátek přes Hlučín, kde jsem to měl i s koupáním ve štěrkovně,“ vzpomínal Brázdil.

Velocipedisté     Do petřkovického hornického skanzenu dorazil na bicyklu značky Eska z roku 1938. „Koupil jsem ho za tisícovku na šroťáku a další tisíce do něj vrazil, aby vypadal k světu a byl plně funkční,“ přiblížil s tím, že s přestěhováním do Hrabové se dal dohromady se zdejším klubem milovníků historických kol. Ten vznikl ještě za monarchie, nyní působí celorepublikově. „Dvakrát až třikrát ročně vyrazím na spanilou jízdu. Patří k tomu samozřejmě i dobové oblečení. Kdyby nebylo takové horko, vzal bych si na sebe sokolský kroj,“ pokračoval velocipedista v bílé košili s motýlkem, na míru šitých pumpkách a čepicí bekovkou na hlavě. Brázdil se ovšem věnuje i moderní cyklistice; na kole s karbonovým rámem jezdí po horách.

Velocipedisté

Na šichty na Alexander, Zárubek či Paskov občas šlapával ze Staré Bělé i další účastník srazu velocipedistů, Vlastimil Filipský. „Jsem vyučenec pro OKD, razil jsem, kopal uhlí, štajgroval v rubání a končil jako plynoměřič,“ vysvětloval pod těžní věží na Landeku, kam přijel rovněž na předválečném bicyklu poskládaném z několika modelů.

Velocipedisté

Vysoká kola nešlo přehlédnout
Nepřehlédnutelná byla skupina jezdců na vysokých velocipedech včetně čerstvé mistryně světa na jednu anglickou míli Áji Missbachové, a zejména Františka Janči, jehož syn David působí jako strojní zámečník v Důlním závodě 3. „Když jsem padal pod kopcem, všiml si toho snad každý. Na vysokém bicyklu se mi to stalo vícekrát,“ vysvětlil.

Janča přitom sedlal velociped značky HigBic od Josefa Zimovčáka, desetinásobného mistra v jízdě na historických vysokých kolech. „Sehnal jsem ho s velkým štěstím v aukci. A teď mám na kole osmičku, ulomenou půlku řídítek, jeden pedál i brzdu, já naštěstí zůstal celý,“ loučil se předčasně účastník akce s názvem Velocipedisté v Ostravě.

Radek Lukša

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 15. 09. 2015 | 1372 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Radek Lukša
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server