Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 19.09.2022 do 26.09.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Průmyslového dědictví je škoda nevyužít

DOV

Obliba šachet či továren jako cílů návštěv turistů není podle agentury CzechTourism výhradně tuzemskou specialitou.

Historické šachty Anselm (Eduard Urx) v Petřkovicích a Hlubina v Moravské Ostravě platí za nejlákavější turistické cíle v regionu. Náleží totiž do komplexu památek Dolní oblasti Vítkovice a Landek Parku; ten v návštěvnosti v českých poměrech překonávají pouze Pražský hrad, populární zoologická zahrada a obrovský aqua-palác v Praze. Více informací poskytla Martina Fišerová z agentury CzechTourism.

DOV     Kdo sestavuje žebříčky popularity?
Žebříček návštěvnosti turistických cílů sestavuje oddělení marketingového výzkumu agentury na základě počtu návštěvníků jednotlivých objektů nebo destinací. Naším cílem je poskytnout médiím i široké veřejnosti obraz o aktuálním vývoji v cestovním ruchu a oblíbenosti různých typů turistických cílů.

DOV

Ostravské šachty a fabriky v TOP 10. Jak si to vysvětlujete?
Technické památky patří k turistickým cílům, jejichž oblíbenost dlouhodobě roste, a může nás těšit, že Česká republika je v tomto směru díky dlouholeté průmyslové tradici velmi bohatou destinací. Už v dobách Rakousko-Uherska platily české země za takzvanou kovárnu monarchie a dnes by toto unikátní dědictví bylo škoda nevyužít. Co se týče hornických památek, jistě není bez zajímavosti, že geovědní a montánní turismus je jedinou formou cestovního ruchu s vlastním specializovaným bakalářským studijním oborem. Vyučují ho na Hornicko-geologické fakultě Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

DOV

Existuje podobný trend v zahraničí?
Určitě ano, například evropská síť European Route of Industrial Heritage – ERIH, česky tedy Evropské cesty průmyslového dědictví. Ta sdružuje desítky industriálních památek z několika evropských zemí, které se stejně jako u nás těší rostoucí popularitě. Co se uhelného hornictví týče, jsou v databázi ERIH muzea ve Velké Británii, Belgii, Německu, Španělsku, Itálii, Irsku, Nizozemsku, Francii, Rakousku, ale i na Ukrajině, v Bulharsku, Polsku, Slovensku, Slovinsku a samozřejmě ČR. Z našich konkrétně ostravský Landek Park a Důl Michal nebo skanzen Mayrau ve Vinařicích.

Jak Ostravsko vnímá vaše agentura z hlediska turistického potenciálu?
Ostravsko považujeme za velmi dynamický a perspektivní region z hlediska návštěvnosti. I proto jsme tuto oblast začlenili do řady aktivit, které uvedený region propagují na domácím či zahraničním trhu. Hned v příštím týdnu proběhne takzvaný press trip pro zástupce šesti médií z Německa a Rakouska s názvem Navštivte fajn místa v ČR vlakem na trase Praha – Olomouc – Ostrava. Destinace severní a jižní Moravy a Prahy představíme v říjnu touroperátorům z německy hovořících zemí. Ve stejném měsíci vezmeme v rámci projektu Zvýšení povědomí o atraktivitách regionů ČR s cílem zvýšení návštěvnosti do vašeho regionu novináře z Polska, Skandinávie a Beneluxu. A s naším ostravským koordinátorem Davidem Karčmářem řešíme i program Market Meetingu Visegrádské čtyřky na téma tradiční spolupráce v cestovním ruchu.

Ovlivňují cestovní ruch velké akce?
Určitě ano, aktuálně například hokejový šampionát či mistrovství Evropy ve fotbale do 21 let výrazně ovlivnily návštěvnost řady tuzemských měst. Zejména sportovní akce s nadnárodním přesahem mají potenciál přilákat do naší republiky desítky tisíc návštěvníků. Zcela zřejmé je to i v případě festivalu Colours of Ostrava, jenž je skutečně masovou akcí konající se navíc v industriálním prostředí Dolní oblasti Vítkovice s černouhelným dolem i provozem vysokých pecí.

DOV DOV Radek Lukša

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 11. 09. 2015 | 1076 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Radek Lukša
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server