Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 19.09.2022 do 26.09.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Banícka vizitácia s horníky z Karvinska

B.Bystrica

Před dvěma měsíci se sešli zástupci hornického cechu v Havířově na 19. Setkání hornických měst a obcí České republiky. Na Slovensku je tato tradice o několik let mladší. Slovenští horníci se v Banské Bystrici, která se pyšní bohatou historií těžby mědi, sešli 24. až 26. července teprve po osmé.

„Jsem velmi rád, že se právě Banská Bystrica stala hostitelem 8. Setkání hornických měst a obcí Slovenské republiky. Jsme hrdi na svoji hornickou historii,“ řekl zástupce primátora Banské Bystrice Martin Turčan. Ten rovněž uvítal, že tohoto setkání se pravidelně účastní zástupci krojovaných horníků z České republiky.

     „Na Slovensko jezdíme reprezentovat hornické tradice pravidelně. Před několika lety jsme dokonce navázali úzkou spolupráci s Malokarpatským baníckym spolkem v Pezinku a pravidelně se navštěvujeme,“ podotkl předseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava Ladislav Kajzar.

Z Karvinska na setkání do Banské Bystrice přijeli také krojovaní horníci již uzavřeného dolu Barbora. „Já představuji svatou Barboru, patronku všech horníků,“ uvedla Jaroslava Kavková, která šla v dobových šatech spolu se třemi permoníky v čele karvinské delegace ve slavnostním průvodu městem. Do Banské Bystrice přijeli i zástupci Havířova, kteří setkání vnímají jako dobrou příležitost připomenout si důležitost hornictví a význam udržování hornických tradic.

Přestože letošnímu banskobystrickému setkání počasí nepřálo a celý program, včetně „šachťáku“ musel být za pochodu měněn, všichni zástupci hornického cechu odjížděli z Banské Bystrice s vědomím a pocitem, že hornický stav není pouhým zaměstnáním. Je to stav, kdy si jeden druhého váží, vzájemně si pomáhají a hranice států pro ně neexistují.

Jirka Brzozka

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 26. 08. 2015 | 1034 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Jirka Brzozka
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server