Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 19.09.2022 do 26.09.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Na výlet do měděného dolu v Podkrkonoší

Nejen Moravskoslezský kraj je bohatý svou industriální a hornickou minulostí.

Bohumír

Nejen Moravskoslezský kraj je bohatý svou industriální a hornickou minulostí. Především oblast severních a východních Čech byla historickým centrem těžby rud. V Jestřebích horách u obce Jívka na Trutnovsku po padesáti letech otevřeli pro letní sezónu bývalý měděný Důl Bohumír.

Ve štolách, kde v 19. století pracovali horníci, vznikla tři sta metrů dlouhá prohlídková trasa, kterou návštěvníci absolvují s přilbou i čelovkou. Cesta vede dědičnou štolou, kterou byla dopravována vytěžená rubanina na povrch. Turistická sezóna je omezena pouze na letní měsíce do konce září. Důvodem je fakt, že štola je sídlištěm chráněných netopýrů.

     Projekt realizovala obecně prospěšná společnost Důl Jan Šverma, která také provozuje od roku 2012 skanzen a prohlídkový okruh v bývalém černouhelném dole v Žacléři ve východních Krkonoších. Informace o možnosti, jak navštívit oba dva areály je možné nalézt na webu http://www.djs-ops.cz/

Bohumír

Prohlídka měděného dolu trvá zhruba hodinu a vstup do dolu se nachází mezi správní budovou a hlavní výrobní halou v areálu firmy Gemec- Union. Dospělí za vstup zaplatí 120 korun, děti a senioři 70. Organizované skupiny mají dvacetiprocentní slevu.

Prohlídky s průvodcem se konají čtyřikrát denně. Na cestě čekají návštěvníky vystupující rudné žíly, figuríny havířů i hornické nástroje a nářadí. Obnovena byla původní dřevěná výztuž. Některá místa byla vybetonována. V plánu je umístění těžního stroje o váze sedmi tun.

Cesta ze štoly je možná stejnou cestou, která je přizpůsobena i návštěvě hendikepovaných na vozíčku. Ti, kteří chtějí zažít trochu adrenalinu, mohou vystoupat nově vybudovanou šachticí po dřevěných žebřících.

Projekt z velké části hradily prostředky Evropské unie.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 14. 08. 2015 | 1079 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server