Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 16.02.2019 do 23.02.2019

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2016
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Polští hosté byli na setkání vidět

Jezdíme se sem inspirovat, jak pořádat tato setkání, připustil Marek Przystasz, odborník na trhací práce a zástupce SITG Rybnik

Setkání

Pětatřicet let pracuje Urszula Buchta na úpravně uhlí KWK Jas-Mos ve městě Jastrzębie- Zdrój. A v nedalekém Havířově se vůbec poprvé účastnila největší české hornické slávy – víkendového 19. Setkání hornických měst a obcí. Kromě sdružení z její domovské šachty dorazili i zástupci JSW Borynia ze stejného města, dále Związku Górników z Kaczyc a Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG) z Rybnika.

Setkání     „Kolegové a kamarádi jsou na vašem hornickém setkání už počtvrté. Nedivím se jim, že jezdí pravidelně! Zažila jsem v Havířově příjemné překvapení a milé přijetí. Spousta lidí na ulicích nám mávala. Však jim také zahrála naše dechovka Orkiestra Dęta Zofi ówka a zatančil soubor ZEZ,“ vyprávěla Ula, jak jí zdrobněle říkal zbytek delegace. V příštím roce se chce vypravit tento spolek na jubilejní 20. SHMO do starého českého horního města Příbram. A to v co největším možném počtu.

Expert na trhací práce Marek Przystasz, který řídí důlní střelce v Konsorcju Przedsiębiorstw Robót Górniczych i Budowy Szybów, přiznal, že si do Česka jezdí pro inspiraci. „Doma máme činné hornictví v daleko větším rozsahu než u vás, ale na ty profesní tradice podle mě trošku pozapomínáme. Setkání hornických měst a obcí ČR představuje příklad, jak to dobře dělat. A my chceme také co nejvíce a nejlépe kultivovat naše hornické obyčeje. Chceme zachovat minulost, zřizovat muzea i síně hornických tradic nejen u činných dolů,“ nechal se slyšet s tím, že v Havířově zastupoval SITG. Před čtyřmi lety se podle svých slov účastnil i vzniku polsko- -česko-slovensko-maďarské zájmové skupiny V4 (nazvané podle zemí Visegrádské čtyřky) zabývající se historickým odkazem montánních profesí.

Program a atmosféru 19. SHMO pak označil Przystasz slovem fantastické. „Je skvělé se takto rok co rok setkávat s dobrými přáteli. Patří k nim i Zdeněk Dombrovský s Josefem Gavlasem, kteří udělali kus obrovské práce při přípravě tohoto setkání,“ zdůraznil. SITG Rybnik patří k tradičním účastníkům. Příbramské SHMO, které zároveň bude 16. Evropským dnem horníků a hutníků, má v kalendáři zatrženo již nyní.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 07. 07. 2015 | 882 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server