Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 26.02.2021 do 05.03.2021

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

OKD

DO REVÍRU MÍŘÍ PROTOTYP MODERNÍ OSOBNÍ SVÍTILNY

Lampy

Odborníci z Hlavní báňské záchranné stanice v Radvanicích se nejenže starají v revíru společnosti OKD o všechny důlní svítilny, ale ještě pomáhají tyto nerozlučné a nezbytné společníky všech fárajících zdokonalovat. Jako v případě nové lampy T 1005.03 Ma, jež si má brzy odbýt premiéru.

„Začnu tím, co považuje spousta uživatelů za nejdůležitější. Tento typ bude havíř cítit na zadku nebo na boku méně. Oproti menšímu ze současných dvou používaných modelů se dále podařilo snížit jeho váhu i zeštíhlit rozměry akumulátoru. Ten se začíná velikostí podobat detektorům metanu Dräger,“ líčil vedoucí lampového hospodářství Kamil Margieta. Důlní lampy T 1005.03 Ma vznikají ve firmě KV Svítidla v Otovicích u Karlových Varů, což je dlouholetý partner HBZS. „Podílíme se na vývoji svítidel z pohledu důlní praxe a konečných uživatelů. Výrobce u novinky také zapracoval jisté provozní připomínky. Uvidíme, nakolik se osvědčí ve zkušebním provozu v těch nejtěžších podmínkách,“ pokračoval Margieta.

     Vychytávku číslo 1 pozná horník hned v lampovně. „Nechali jsme upravit nabíjecí signalizaci. Nyní, když se fárající pracovník splete, vyndá lampu od kolegy z nabíjiště a zase ji tam vrátí, trvá půlhodinu až hodinu, než její elektronický okruh vyhodnotí zeleným světlem, že je zcela nabitá. Nový typ ukáže plné nabití okamžitě,“ řekl vedoucí lampového hospodářství.

Lampy

Upravený závěs naopak ocení uživatelé tkaninových reflexních opasků – jejich spony totiž do stávajících úchytů lamp příliš nepasují. „Mysleli jsme také na možnost výškového seřizování hlavičky lampy přímo na helmě. Toto chceme rovněž naplno otestovat,“ pokračoval Margieta s tím, že délka přívodního kabelu (1600 milimetrů) i jeho oranžová barva je totožná.

A pokud se „podaří“ kabel přetrhnout (nebo poškodit dráty uvnitř), nemusí se havíř obávat, že zůstane potmě. Svítilna T 1005.03 Ma určená do prostředí s nejvyšším ohrožením výbuchem totiž dostala do těla LED diodu aktivující se okamžitě při přerušení přívodu elektřiny z Li-Ion baterie do hlavičky. Světlo ledky má člověku vystačit k nouzovému dojití k jámě.


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Vladislav Sobol | Vydáno dne 22. 07. 2015 | 1376 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server