Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 12.04.2024 do 19.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

A kde jste fáral? Skoro všude...

Arnošt Felkl se pohybuje ve světě havířiny od svých patnácti let, kdy nastoupil do učení na vrtače-geologa, razil však i pražské metro či hloubil libyjské studny.

Arnošt Felkl

Arnoštu Felklovi pomalu, ale jistě táhne na osmdesátku. Nicméně zaskočit záludnou otázkou z oblasti hornictví se jako průvodce v areálu historického Dolu Anselm v Landek Parku hned tak nenechá. Vždyť kromě zdejší jámy během své aktivní kariéry profáral dalších pětačtyřicet šachet ostravsko-karvinského revíru!

„Pocházím z Vysočiny a s rodinou jsme se na Ostravsko přestěhovali v roce 1950. Kdo hádá, že kvůli práci, má pravdu. Táta chodíval z našeho finského domku v Ludgeřovicích na šachtu Lidice, dříve Oskar, kde fáral na čelbách,“ vzpomínal Felkl. Sám přišel do osobního kontaktu s havířinou ve třiapadesátém roce na Hornickém učilišti číslo 6 v Šumbarku (Havířov tenkrát ještě neexistoval) ve dvouletém oboru Vrtač-geolog.

     „Uhelný průzkum prováděl takzvanou geologickou dorozvědku celé Hornoslezské uhelné pánve. Bylo nás zapotřebí. Vrtali jsme ve Stonavě, Loukách, Žukově, ale i jižní oblasti revíru, v Paskově, Staříči nebo Sviadnově. I vojnu jsem prodělal u vrtné soupravy – v uniformě technického praporu,“ líčil jeden z nejstarších v třicítce průvodců na Landeku.

To bylo uhlí co!

Křest v rubání prodělal Felkl na Vítězném únoru v úseku vedeném Josefem Valníčkem, který se později stal jedním z generálních ředitelů OKD. „Zaváděl jsem sovětský řetězový kombajn Kyrovec v prvním mechanizovaném rubání v ostravských šachtách, rovněž jsem ho nějakou dobu obsluhoval. Poté mě vzali do mechanizační čety pro rozvoj těžby v ostravské části revíru, kde se do té doby kopalo až 92 % uhlí ručně. U té jsem zůstal až do první poloviny 80. let, vedl ji a fáral na všech jámách revíru při instalaci nových kombajnů, pluhů, škrabáků a mechanizovaných výztuží. Školili jsme se v SSSR, NSR nebo Polsku,“ upřesnil. Další zkušenosti, které nyní zužitkovává v kontaktu s návštěvníky Landek Parku, získával ve funkcích v dolech Paskov a Staříč, ale i při ražbě trasy Ametra v Praze či dvou letech u hydrogeologů vrtajících studny v poušti v Libyi. Felkla znají i zaměstnanci OKD jako lektora ve vzdělávacích střediscích, kde působí od roku 1975.

„Na průvodce mě zlákali nedávno, byť jsem stál u samotných začátků tehdejšího Hornického muzea OKD na Landeku,“ podotkl s tím, že návštěvníky seznamuje hlavně s nejatraktivnější částí expozice. Tedy tou začínající na ohlubni, pokračující v těžní kleci a vrcholící prohlídkou podzemních prostor. Kromě odpovědí na obligátní dotazy (nejčastější – jak hluboko se fárá a jak rychle klec jede) neopomíná zdůrazňovat potřebu větrání jako základu spolehlivého chodu dolu či nutnost kolegiality horníků při společném díle.


[Akt. známka: 4,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 07. 04. 2015 | 1221 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server