Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 12.04.2024 do 19.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Mějme respekt k hornické práci!

Šéfové celostátních odborů fárali v severní lokalitě Důlního závodu 2 do porubu 401 200. Ocenili náročnou práci horníků.

Odbory

Vedení Českomoravské konfederace odborových svazů se přijelo ve středu 18. března do severní lokality Důlního závodu 2 přesvědčit, co vše obnáší práce horníků stovky metrů pod zemí, a že snaha hornických odborů i společnosti OKD, aby zaměstnanci důlních provozů mohli odcházet do důchodu dříve než zbytek populace, je vzhledem k náročným podmínkám a specifičnosti práce v podzemí oprávněná.

Z hutí do čela odborů
Předseda ČMKOS Josef Středula a jeho zástupci Radka Sokolová a Vít Samek sfárali spolu s šéfem SHO Jaromírem Pytlíkem a OS PHGN Janem Sábelem do porubu 401 200 hlavního předáka Tomáše Kovala z úseku vedeného Davidem Miarkou. Doprovázeli je výkonný ředitel OKD Dale Ekmark, ředitel Důlního závodu 2 Bronislav Batorek a vedoucí odboru řízení výroby OKD Jiří Hanusek.

„Jsem původní profesí huťař, extrémní pracovní prostředí mi tedy není neznámé. Samozřejmě v dole, kde jsem byl vůbec poprvé, je to jiné. Hornictví a těžba nerostných surovin byla, je a bude pro náš stát klíčová. Každý, kdo nechce uznat hornickou práci je, mírně řečeno, hlupák,“ uvedl Středula, který pochází z Opavy a po studiu na střední strojnické škole ve stejném městě pracoval ve Vítkovických železárnách na údržbě válcovací trati. Následně odstartoval přes OS KOVO svou odborářskou kariéru.

Již na počátku návštěvy deklaroval Středula svůj zájem navštívit reálné pracoviště a na vlastní oči se přesvědčit, v jakých podmínkách horníci pracují. „Nechci vidět žádnou hornickou dálnici nebo skanzen, kde bude vše vyleštěné a uklizené, protože má přijet návštěva. Chci vidět, s čím se horníci každý den v práci setkávají. Zajímá mě realita,“ řekl Středula.

     Jednání nejen o hornických důchodech
Odboráři na následném jednání s vedením OKD v čele s výkonným ředitelem Ekmarkem, finanční ředitelkou Jarmilou Ivánkovou a ekonomicko-personálním ředitelem Janem Juráškem neskrývali to, že návštěva dolu na ně zapůsobila. Mimo jiné opatření týkající se bezpečnosti práce. „Od trojí evidence fárajícího přes spoustu ochranných pomůcek a reflexních prvků na oblečeních až po přístup chlapů v rubání. Je zřejmé, že to společnost OKD myslí s bezpečností velmi vážně. Otázkou však je, kolik lidí je ochotno předpisy a nařízení poctivě respektovat,“ prohlásil Středula.

Odbory

Ten také ocenil, že vztahy mezi odbory a firmou jsou i přes mimořádně náročnou situaci, v níž se firma nachází, konstruktivní a obě strany se chtějí při jednání nad konkrétními problémy domluvit na přijatelném kompromisu.

Odboráři i firma sledují podle všech zúčastněných stejný cíl, kterým je úspěšná transformace OKD. Ta umožní na jedné straně udržitelně fungovat i při velmi nízkých cenách uhlí, na druhé straně zajistí tisícům lidí nadále práci. A to platí, ačkoliv právě transformační proces může být pro nemálo zaměstnanců nepříjemný a bolestivý.

Při debatě o dřívějších odchodech horníků do důchodu vyjádřil Středula hornickým odborům i vedení firmy jasnou podporu a připravenost pomoci. Zároveň deklaroval, že v případě, že bude tato snaha úspěšná, budou se odbory snažit zajistit dřívější důchody také pro zaměstnance v dalších náročných oborech, jako je třeba hutnictví. Na hornické důchody by podle šéfa odborů měly také ze speciálních fondů přispívat firmy. Ředitel OKD Dale Ekmark konstatoval, že danou položku firma v současnosti v rozpočtu pro letošní rok nemá, nicméně stejně jako ostatní významní zaměstnavatelé v kraji přispívá svým lidem na důchodové spoření.

Diskutovalo se také o nové informaci, podle níž Zdeněk Bakala odstoupí v dubnu z představenstva NWR.

Transformace OKD pokračuje
Tématem jednání byla také současná situace OKD z hlediska probíhající transformace firmy a plánů těžby a zaměstnanosti pro další rok. „Objem těžby bude dlouhodobě klesat a tomu se logicky přizpůsobuje počet zaměstnanců. Snažíme se odcházejícím lidem pomáhat a přistupovat k nepříjemným krokům odpovědně. I proto jsme například zřídili program Nová šichta,“ řekl na jednání Dale Ekmark. Firma podle něj zaměstnance o situaci, v níž se OKD nachází, průběžně informuje a neskrývá, že letošní rok bude minimálně stejně náročný jako ten loňský. Klíčovým úkolem přitom je udržet ke konci roku hotovost na stejné úrovni jako na jeho začátku. Proto je nutné dále hledat úspory, snižovat náklady, zvyšovat efektivitu a plnit výrobní úkoly. Jen vytěžené uhlí totiž znamená peníze, které do firmy přicházejí od jejích zákazníků.

Marek Síbrt

[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 01. 04. 2015 | 1121 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server