Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 21.03.2024 do 28.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Horničtí pamětníci, kde jste? Ozvěte se!

Knihovna města Ostravy hodlá i letos pokračovat v projektu přibližujícím, jak se zde v minulosti žilo.

Logo se šachtou na pozadí koksovny sice vybrala městská knihovna k projektu Paměti Ostravy, nicméně vzpomínek na hornickou minulost moravskoslezské metropole se jí sešlo až ostudně málo. Pro letošní pokračování proto vyzývá pamětníky – nenechávejte si své archiválie, nahrávky, fotografie a vůbec vzpomínky na havířinu pro sebe!

Michna     „V prvním kole se zapojila spousta aktivních seniorů, nicméně málo těch v minulosti fyzicky pracujících. Paměti sepisovaly, namluvily a fotky přinesly například emeritní učitelky, vdova po generálu Škarvadovi či jedna bývalá psycholožka z Poruby,“ vysvětlila Jarmila Burešová, vedoucí odboru knihovnických služeb Knihovny města Ostravy.

Ta projekt uskutečnila v pobočkách v Porubě (ul. Vietnamská), Výškovicích (ul. 29. dubna), Hrabůvce (ul. Závodní), Michálkovicích (ul. Sládečkova) i ve studovně Ústřední knihovny u Sýkorova mostu. Zde v pasáži nyní visí čtrnáct panelů – plus jeden úvodní a jeden závěrečný – s „paměťmi“ obyvatel Ostravy na jejich život, většinou od válečných let.

Čest horníků zachránil alespoň báňský inženýr Miroslav Šmíd z Poruby, jenž kopal uhlí na Trojici i s pozdějším generálním ředitelem OKR Jaroslavem Miskou, profáral prakticky všechny tehdejší šachty a působil ve Vědecko-výzkumném uhelném ústavu. „Zavzpomínal jsem i na Slezskoostravskou sedmičku – pěvecký sbor, který jsme zakládali jako mladí havíři,“ upřesnil.

A vzhledem k tomu, že hornictví tvoří neodmyslitelnou a podstatnou část ostravské historie, chtějí se mu autoři pamětnického projektu KMO letos věnovat více. „Smyslem přitom není jen připomenout minulost a hledat své kořeny, ale také pomoci seniorům, aby v dnešní době cítili méně odcizení. Nebojte se, má vás kdo poslouchat,“ vzkázala Burešová.

Radek Lukša

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 12. 02. 2015 | 1039 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server