Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 05.07.2024 do 12.07.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Historie

Hornická zvonice

Jeremenko

Důl Louis (Jeremenko) by založen v roce 1891 v nejstarší části Vítkovic. V jeho těsné blízkosti byla prastará dřevěná zvonice se zvonem, který měl letopočet 1792. O této skutečnosti se zmiňuje jeden z částečně ohořelých dokladů, který se našel při bourání zděné zvonice v roce 1960. Vzhledem k tomu, že doklad se týká přímo založení dolu, citujeme ho v původním znění:

Na podzim roku 1895 odstraněna stará dřevěná zvonice, náležející obci Vítkovice a postavena za ni zvonice nová přičiněním a většinou nákladem kamenouhelného závodu "Jáma Louisova" a jeho majitelův. Stavba, kterou provedl dle svého plánu architekt Bohumil Židlický v Mor.Ostravě dokončena v květnu 1896.- Zvon z roku 1792 opraven na závodě a přenesen ze staré zvonice do nové již 12. prosince 1895. Hloubení jámy Louisovy počalo v měsíci květnu r. 1891. Dnes je jáma těžní 324, jáma větrní 314 metrů. Chodeb hotových jest 650 metrů, uhelné sloje vhodné dobývání dosaženy prozatím 3.

V horním ředitelství jsou páni ředitelé J. Molínek a Th. André,
závodním. inženýr Erich Mládek,
poddůlní A.Malina.
Obec Vítkovice čítá přes 15000 duší,
starostou jest Alexander Krömer,
farářem P. Josef Kuča.

Za panování cís. a krále Františka Josefa I. psáno 27. května 1896?

Ve zvonici se našla ještě další listina se záznamy z roku 1922. Obsah dokumentu citujeme opět v původním znění:

Jeremenko V měsíci prosinci r. 1922 opravena střecha kaple nákladem Vítkovických kamenouhelných dolů přičiněním Louisovy jámy za závodního inž. Vladislava Barzykowského. V té době byla těžní jáma prohloubena do 700 m, větrní do 446 m. Důlní pole bylo otevřeno překopy na I., II., III. a IV. patře, jimiž naraženy byly sloje: XII.(vyrubán), XI., V., VI., VII., Neznámý, Hugo, Eliška a Leopold. V těžní jámě nafárány sloje středních vrstev ostravských (abecedních). Těžní jáma opatřena parním těžním strojem o 500 HP. Stlačený vzduch pro pohon důlních pracovních strojů dodávají dva turbokompresory pro 12000 a 8000 nasátého vzduchu. Ve třech rubáních zavedeno těžení třesavými žlaby systému Eickhoff v úhrnné délce 2000 m s 30 motory. Těžení na překopech obstarává pět benzínových lokomotiv. Vrtací práce prováděny jsou 80 pneumatickými kladivy Flottmannovými, šramací práce 54 stojanovými šramačkami systému "Demag" a pojezdnými v rubáních (Westfalia, Crescent, Pick-Quick, Knapp-Eickel). V tomto roce postižen byl závod odbytovou krizí; pracovalo se mnohdy jen 10 - 15 dnů za měsíc.

V prosinci pátého roku trvání Republiky československé.
Inž. Vladislav Barzykowski
závodní
Inž. Karel Vitásek Inž. A. Kanczucki

Zvonice postupně chátrala a když ani obvodní národní výbor a ani vedení závodu neměly zájem na jejím udržení, byla zvonice se souhlasem Státního památkového úřadu v roce 1960 zrušena a zvon uložen do Ostravského muzea. Takových kapliček a zvonic bylo na Ostravsku mnoho a proto, pokud znáte jejich historii a dodáte fotografie, rádi o nich napíšeme.

Vítězslav Hettenberger

Literatura: Náš Důl Jeremenko - listy z kroniky k 75. výročí založení šachty. Vydal v roce 1966 Závodní klub ROH Dolu Jeremenko.


[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Vítězslav Hettenberger | Vydáno dne 28. 12. 2014 | 1714 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server