Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 02.08.2020 do 09.08.2020

Sekce KOMENTÁŘE
04.08.2020Nike Cortez

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Hornický pamětník mezi ostravskými Seniory roku

Miroslav Šmíd

Miroslav Šmíd už dávno spojil havířinu a kulturu, což mu vyneslo nominaci mezi činnými osobnostmi staršími pětašedesáti let.

Hornictví a kultura provázejí Miroslava Šmída z ostravského sídliště Poruba celým životem v takové míře, že se mu o nich i nyní v sedmaosmdesáti letech skoro každou noc zdává. A jelikož v jeho případě jedno úzce souvisí s druhým, objevil se také mezi pěticí favoritů na titul Seniora roku 2014 udělovaný radnicí města Ostravy.

Bez zajímavosti není již začátek jeho životní poutě. „Narodil jsem se jako vůbec první dítě z vesnice Hrušky u Slavkova v porodnici v Brně,“ rozpovídal se pamětník, který přišel jako ani ne patnáctiletý na Ostravsko v roce 1942. Vzdělání získal na tehdejší dvouleté Horní škole. Po ní ještě se dvěma spolužáky nastoupil jako revírník na šachtu Prezident Beneš (také Jan Karel, nyní ČSA).

Miska

„Každý, nejen starý havíř by měl znát jméno Miska; já jsem tohoto chlapa měl v kolektivu a udělal z něj předáka,“ upřesnil Šmíd.

     Protože vedl ve Slezské Ostravě mládežnickou skupinu Slezskostravská sedmička, přešel pak na šachtu Trojice. „Jsem posledním žijícím členem historicky druhé v pořadí založené úderky. Té naší se ale nikdo v revíru ani republice nevyrovnal,“ nechal se slyšet Šmíd, jenž absolvoval též Báňskou (později Hornickogeologickou) fakultu na VŠB v Ostravě.

Šmid

V rubáňové osádce na Trojici, kde svého času fáral jako štajgr, měl i jistého Jaroslava Misku. „Když jsme fedrovali v 7. sloji jakloveckých vrstev, udělal jsem z Misky předáka, a ostatní už je součást historie dolů. Vypracoval se až na generálního ředitele OKR,“ pokračoval Šmíd s tím, že on sám poznal v letech 1945 až 1990 všechny činné doly našeho revíru.

Většinu z nich už jako pracovník Vědecko-výzkumného uhelného ústavu v Radvanicích, kde prošel různými posty až po vedoucího výzkumu (náměstka ředitele). Zabýval se – mimo jiné s partnery z Německa, Belgie, Francie, Velké Británie či Austrálie – problematikou průtrží uhlí a plynů v černouhelném hornictví, která není dodnes spolehlivě vyřešena.

„Mým nejvyšším vyznamenáním byla Státní cena od prezidenta ČSSR za výzkum právě v této oblasti. Dali mi ji, i když jsem nebyl členem komunistické strany,“ nechal se slyšet Šmíd, jenž nedávno absolvoval slavnostní ceremoniál taktéž na ostravském magistrátě. Seniorem roku se sice nestal, nicméně nominace za přínos v oblasti kultury ho nesmírně těší.

Slezskoostravská Sedmička
Miroslava Šmída navrhli jeho blízcí v anketě Senior roku právě za působení v mládežnickém kulturním souboru Slezskoostravská sedmička. Tu ostatně založil týden po osvobození města od nacistů jiný havíř, zámečník František Kulhánek ze šachty Michal. „Jsme hornická mládež od Trojice,“ znělo v hymně pěvecko-recitační Sedmičky, do jejíhož repertoáru Šmíd přispíval i textařsky. Z původního jádra podle něj zůstalo naživu pět lidí. V dobách největší slávy přitom Sedmička čítala 150 až 200 členů.

Radek Lukša

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 01. 12. 2014 | 739 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Radek Lukša
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server