Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 14.09.2020 do 21.09.2020

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

K památce

Revír se zahalil do smutku

Mimořádná událost v lokalitě ČSA Závodu Důl Karviná si vyžádala životy tří horníků.

Jedna z největších důlních tragédií v ostravsko-karvinském revíru za posledních deset let se odehrála v pátek 14. listopadu na lokalitě ČSA Závodu Důl Karviná. Krátce před dvanáctou hodinou došlo k důlnímu otřesu, v důsledku kterého byli usmrceni tři horníci, zbývajících devět z celkového počtu dvanácti lidí, kteří v oblasti pracovali, bylo zraněno. Zhruba 900 metrů pod zemí došlo v okolí prorážky důlního díla k otřesu o síle 8,58 x 106 J. Silný otřes pocítili na povrchu také obyvatelé Karviné a okolních obcí.

Všichni smrtelně zranění pracovali pro dodavatelskou firmu THK Čechpol. Jeden z usmrcených pochází z Polska, zbývající dva jsou z Karvinska. Jedná se o největší neštěstí v revíru od roku 2004, kdy došlo 11. března v podzemí tehdejšího Dolu Lazy k mimořádně silnému otřesu. Uvolněná hornina zavalila chodbu v osmém patře v délce padesáti metrů, kde pracovalo 11 horníků. Sedm z nich utrpělo smrtelný úraz, zbývající čtyři lehká zranění.

Příčiny se vyšetřují

Bezprostředně po páteční mimořádné události v Závodě Důl Karviná byl na postižené místo povolán důlní a lékařský výjezd Hlavní báňské záchranné stanice, do záchranné akce se zapojili také záchranáři ze závodu a začaly intenzivní práce s cílem vyprostit postižené zaměstnance. Bohužel, u tří z nich lékař konstatoval zranění neslučitelná se životem.

„Chtěl bych jménem svým i všech zaměstnanců dolu vyjádřit naši soustrast rodině i blízkým zesnulých kolegů,“ uvedl ředitel Závodu Důl Karviná Kamil Kempný. Ten zároveň ocenil práci báňských záchranářů, lékařů a všech, kteří pomáhali při záchranných pracích i těch, kteří v nemocnicích o zraněné horníky pečovali. Právě jejich nasazení a úsilí vedlo k záchraně lidských životů. Zranění zaměstnanci byli s lehkými a středně těžkými zraněními hospitalizováni ve FN v Ostravě-Porubě, v nemocnici v Karviné a v Havířově. Někteří z nich již byli propuštěni do domácího léčení, nikdo není v ohrožení života. Příčiny mimořádné události nyní šetří komise odborníků složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu v Ostravě, vedení Závodu Důl Karviná, společnosti OKD a odborových organizací ve spolupráci s Policií ČR.

Přes páteční tragickou událost, která vyvolala v revíru hluboký zármutek a na níž reagovala řada významných osobností a představitelů fi rem písemnými kondolencemi, se na Závodě Důl Karviná dále těží. Uzavřena zůstává oblast, kde došlo k neštěstí a kde doznívá seismická aktivita. Teprve poté místo navštíví komise, která rozhodne o dalším osudu pracoviště.

Josef Lys

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 20. 11. 2014 | 895 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Josef Lys
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server