Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 14.09.2020 do 21.09.2020

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Pobočka Havířov

Se Zemanem v zádech

SibrtV pondělí 10.listopadu proběhla beseda havířovské pobočky KPHMO trochu ve stínu návštěvy naší Hlavy státu, přesto byla beseda návštěvníky obsazena v klasickém schématu. Po blahopřání jubilantům, když dva naši členové oslavují ve zdraví úctyhodných 80ti let, seznámil předseda pobočky přítomné s nejbližším programem Klubu: 24.11. ve Stálé expozici filmové odpoledne na téma odpal těžních věží Dolu Dukla a následně tradiční Klubová Barborka 2.12. v kompresorovně Landek parku. Hlavní téma besedy bylo tentokrát Krize uhelného hornictví ve světě a řešení těchto problémů v rámci OKD. Před předáním slova tiskovému mluvčímu OKD M.Siebrtovi poděkoval předseda pobočky za podporu, kterou OKD i v této složité době věnuje našim aktivitám. Na grafech prezentace nás p.Siebrt dosti podrobně seznámil s aktuální situací na uhelném trhu, kdy prodejní ceny jsou na třetině stavu před pár lety. Poptávka je celosvětově omezená a konkurence levného uhlí ze zámoří je drastická. Okolní státy tuto situaci řeší podle svých možností Polsko, Slovensko a Maďarsko, které mají podíl v uhelných společnostech, dotují odbyt a provoz šachet. Soukromé společnosti musí racionalizovat provozy a snižovat vstupní náklady do těžby.

     V praxi to znamená snižování stavů, spojování dolů do jednoho celku a minimalizace investic na nezbytnou míru. Probíhá racionalizace profilů a výstroje důlních chodeb směrem k menším průřezům, zvyšování znovupoužití, uzavírání oblastí dolu, které nejsou nezbytné pro provoz a opravy strojního parku ve vlastní režii na šachtách bez služeb externích firem mimo speciální případy. Mnohým nám to připomnělo dobu před 30 lety, kdy se nenakupovaly super komplexy ve velkém a žilo se z podstaty a dostupnosti optimální techniky z tuzemska a Polska. Proběhly i informace o plánech těžby v oblasti Morcinek a plánu těžby v nových polích severní směrem Karviná, Doubrava,... V krátkosti byla prezentovaná situace s Dolem Paskov, kde se těží byť draze, koksovatelné uhlí, které je relativně nelepé prodejné. Dluhy, které stály za vlastníky společnosti se podařilo odsunout, tak aby neomezovaly provoz OKD. Je vidět, že nejbližší období bude jak pro pracovníky na šachtách tak i pro ostatní společnosti navázané na ně velmi kritický. V následné diskusi bývalí vedoucí pracovníci revíru prezentovali své názory a životní zkušenosti s provozem dolů. Padly otázky na účelnost úplné privatizace revíru, otázky finančních rezerv na zahlazení následků důlní činnosti po ukončeni provozu a další. Jeden z návštěvníků si spletl naši besedu s protestním shromážděním, ale to byla pouze epizoda, která nenarušila průběh a patří na jiné shromáždění. Beseda i za účasti přednášejícího pokračovala v místní kavárně nad sklenkou vychlazeného piva, kde se dokončily otázky na které se v rámci besedy nedostalo.

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Jan Vincenec | Vydáno dne 22. 11. 2014 | 958 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server