Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 21.03.2024 do 28.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Pobočka Havířov

Jastrzebie v Havířově

SkokŘíjnová beseda Havířovské pobočky KPHMO byla věnována hornické historii v podání našich polských přátel z tamějšího muzea a sdružení SITG. Na úvod předseda pobočky informoval členy o 18.setkání Sdružení hornických měst a obci v Českém Krumlově ve dnech 26.-28.září. Akce to byla velice náročná z pohledu průchodnosti města a navíc kumulací tří akcí do jednoho víkendu. Jeden průvod byl hornický a proti nám šel druhý průvod složený z turistů všech národností. Nicméně byl to pro účastníky příjemný zážitek v kulisách středověkého města a pro havířováky příjemná povinnost, neboť primátor našeho města obdržel symbolické světlo k pořádání 19.setkání v příštím roce v Havířově. Po blahopřání jubilantům Klubu dostal slovo náš host historik M.Boratyn. Povedl nás hornickou historií města Jastrzebie Zdroj, která pro mnohé z nás byla velkou neznámou. Uhlí se zde našlo již koncem 19.století, ale díky velkému výronu metanu nebyla jeho těžba spuštěna. Našel se přitom vydatný zdroj solanky což umožnilo podnikavému hraběti Felixi von Koenigsdorff založit zde lázně. V šedesátých letech hlad po uhlí a devizách spustil překotný rozvoj hornické činnosti a z malé obce o dvou tisících obyvatelích se stalo nové město s počtem 120 tisíc lidí, zejména horníků. Tato historie živě připomíná vznik Havířova.

    Jediný rozdíl je v tom, že naše město bylo postaveno v prostoru, kde se nepočítá s těžbou, kdežto Jastrzebie leží na bohatém ložisku, kde není vyloučeno v budoucnosti dobývání koksovatelného uhlí. Rozvoj šachet ale znamenal konec lázeňské činnosti, kterou připomíná pouze pojmenování Zdroj v názvu města. Na spoustě dokumentárních snímků jsme sledovali výstavbu šachet Jastrzebie, Moszczenica, Zofiowka, Borynia a Pniowek. Pro nás byl zajímavý přístup v budování těžních věží šachty Pniowek. 80m vysoká a 5700t těžká věž byla sestavena mimo jámu a následně o několik desítek metrů přesunuta na své místo. V současné době prožívá polské hornictví stejné existenční problémy i když naší sousedé patří k revíru s dobrou kondicí spolu s oblastí Bogdanka na východě země. Došlo i na vzpomínky ze 70.let, období družby mezi Duklou a Jastrzebiem a také na trampoty techniků z ČSM, když při vracení zapůjčeného vratu chyběly potřebné písemnosti a zařízení se obrazně řečeno pašovalo zpět do Polska. Do besedy se zapojili postupně všichni naši hosté z SITG. Radní Ing.Heczko připomněl i historii vzájemné družby mezi našimi městy. Na závěr poděkoval předseda hostům za velice kvalitní přednášku a pozval zúčastněné na filmové odpoledne do Stálé expozice na téma Důl František na 20.října a na listopadovou besedu s tiskovým mluvčím OKD M.Siebrtem, kde bude téma budoucnosti hornictví pokračovat. Diskuse tradičně přešla do přilehlé kavárny, kde přišla řeč i na výsledky voleb a zejména fotbalovému utkání s Kazachstanem.

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Jan Vincenec | Vydáno dne 16. 11. 2014 | 1307 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server