Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 31.07.2020 do 07.08.2020

Sekce KOMENTÁŘE
04.08.2020Nike Cortez

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

MINERALOGICKÁ BURZA? SVĚTOVÁ SE VŠÍM VŠUDY!

Kdo zaváhal na podzim, dostane další šanci zase na jaře – 11. dubna 2015

Burza

Jak se říká, dva měsíce i s cestou pobývá v Česku Mark Wu z Tchaj-wanu; studuje na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO) hornictví a geologii. A už si udělal čas, aby se stal jedním z 1395 návštěvníků tradiční mineralogické burzy pořádané třetí říjnovou sobotu v Nové aule v kampusu v Porubě.

„Jsem v prvním semestru na Hornicko-geologické fakultě. Ta se také stala pořadatelem tohoto setkání. Oslovilo mě to a nelituji! Viděl jsem tady nerosty, minerály i fosilie z celého světa – od Asie přes Afriku až po Ameriku,“ nechal se slyšet Wu, který prozatím s našinci komunikoval anglicky. Prostřednictvím některých nabízených věcí se i seznamoval s havířskými tradicemi.

Burza     U stánku pravidelného účastníka burzy Jindřicha Pavlorka, nabízejícího odznaky z různých revírů, staré důlní svítilny, kylofky či hornickou literaturu, se student Wu střídal s pamětníkem Bohumilem Kotem. Ten po absolvování příbramské hornické průmyslovky vystudoval na „báňské“ geotechniku a výstavbu dolů. Pracovní kariéru spojil se společností VOKD. „Mineralogie je mou největší zálibou. Zvlášť teď v penzi – chodím, kopu, hledám, prodávám a měním. Zajímá mě prakticky všechno, fosiliemi počínaje, co je vzhledově pěkné. Sám stánek nemám, ale takové akce pravidelně obrážím,“ podotkl Kot, jenž dělal u VOKD více než tři dekády. Začínal na výstavbě dolů, poté byl větrač, bezpečák, protiprašný technik nebo revírník.

Říjnové mineralogické setkání na VŠB-TUO podle Martiny Poláškové z Hornicko-geologické fakulty trhlo rekord v počtu návštěvníků i stánků – těch bylo čtyřiadevadesát. „Vystavovatelé i veřejnost považují letošní podzimní burzu za jednu z nejhezčích i nejlépe organizovaných. Už se hlásí zájemci na jarní termín 11. dubna 2015,“ doplnila za pořadatele Polášková.

Zajímavosti ve stáncích
> krásné fosilie lilijice
> trilobiti z Maroka i Česka
> drúzy křemene z Madanu
> kalcity z Vitošova
> ryzí měď
> zuby třetihorních žraloků
> tromlované minerály

Radek Lukša

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 28. 10. 2014 | 969 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server