Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 14.09.2020 do 21.09.2020

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Pobočka Havířov

Setkání po prázdninách

PG II

Členové havířovské pobočky KPHMO a přátelé hornické historie se sešli v pondělí 8.září mimořádně v Domečku, sídlu Klubu hornických důchodců Dolu František v Horní Suché. Důvody byly dva. Téma besedy byla Historie klubu důchodců a druhý důvod byl útulné prostředí Domečku, kde se člověk cítí jako v hornickém muzeu a současně na pikniku. Naší akci předcházela oslava Dne horníků 4.9. v Dělnickém domě, které bylo současně připomínkou 40.výročí tragédie na Dole Prezident Gottwald. 12.září 1974 se v 6.19 hodin při řádné jízdě na jámě PG II utrhlo lano a došlo k pádu klece do tůně. Na místě zahynulo 7 horníků, jeden cestou do nemocnice, 22 lidí bylo zraněno těžce a další 4 lehce. Vzpomínkové akce se zúčastnilo i několik žijících účastníků tragédie. Pan Duda popsal průběh celé události, jak ji prožil na vlastní kůži. Akce se zúčastnili i členové několika okolních klubů krojovaných horníků. Celý průběh vzpomínkové akce byl velmi emotivní a důstojný.

     Na úvod naší besedy vystoupili Havířovské babky s krátkým pásmem věnovaným horníkům a životu v našem regionu. S chutí jsme si s nimi zanotovali několik hornických písniček. Následně předseda Klubu poblahopřál prázdninovým jubilantům. Minutou ticha účastníci vzpomněli na MUDr. Kubíčka, který 2.8. v den svých 76.narozenin zemřel. Poté předseda předal slovo našim hostitelům. Předseda důchodců R.Konopka nás krátce uvítal a dále pokračoval JUDr. Kiedroň, který nás provedl celou historií, ale i současnou činností Klubu důchodců. Spolková činnost začala ustavující schůzí v dubnu 1963 v tehdejší Kulturním domě s účastní 85 zájemců o členství. Prvním předsedou byl p. E.Matusik. Scházeli se v Kulturním domě a zapojili se do společenského života v obci. Zlom v činnosti nastal po útlumu šachty a privatizaci Kulturního domu. Členové se scházeli v několika dostupných prostorách až do roku 2005, kdy se v rámci přeměny mateřské školky na Domov důchodců naskytla možnost rekonstrukce přilehlého obchodu na sídlo KHDDF. Od té doby došlo k jeho rozšíření a hlavně ke zvelebení venkovních prostor na možnost společenských posezení v přírodě. Zde přiložil ruku k dílu kromě členů Klubu zejména zdejší hospodář a všeuměl p. J.Pawlas, jehož umělecká tvorba vkusně dotváří celý prostor Klubu. Činnost důchodců se v současné doby velmi rozsáhlá a zasahuje podstatně i do společenského života obce. Kromě své pravidelné činnosti jako pravidelné měsíční setkávání, pořádají krátkodobé zájezdy i týdenní pobyty svých členů v lázeňských a wellnes centrech,… Je třeba zmínit i pravidelné setkání řezbářů Dej dřevu duši, které pořádají ve spolupráci s vedením obce, tím se jim podařilo obec obohatit o spoustu uměleckých artefaktů. Nejvíc členů měl Klub v roce 1999, kdy měli více než 680 členů. V současné době jsou na stavu přes 360 důchodců, z nichž někteří jsou i z Polska. Z význačných osobností, kteří se zapojili do rozvoje Klubu vzpomenul přednášející zejména p. J.Bardoně, předchůdce současného předsedy.

Závěr besedy doplnili informace o aktuálních akcích pobočky a diskuze pokračovala u hornické svačiny a pivečka. Ještě jednou děkujeme za velmi vtipné vystoupení děvčatům ze spolku Havířovské babky a zejména našim hostitelům z KHDDF v Horní Suché.

Říjnová beseda 13.10. bude již opět v KD P.Bezruče na téma Hornická historie partnerského města Jastrzebie Zdroj.


[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Jan Vincenec | Vydáno dne 16. 09. 2014 | 890 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server