Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 31.07.2020 do 07.08.2020

Sekce KOMENTÁŘE
04.08.2020Nike Cortez

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Radikální řešení situace v KW?

Wesola

Polské černouhelné hornictví se otřásá v základech. Podle šéfa největší evropské těžařské společnosti Kompanie Weglowe Miroslawa Tarase bude muset firma snížit počet svých zaměstnanců o více než třetinu, aby se vyhnula bankrotu. Firma v současnosti dává práci 55 000 lidí a je třetím největším zaměstnavatelem v zemi. KW plánuje pokračovat v produkci 30 milionů tun ročně (o téměř deset milionů méně než před dvěma lety) a snížit počet zaměstnanců o 20 tisíc. Tohoto snížení chce dosáhnout kombinací odchodů do důchodu, dobrovolných odchodů a prodejem dolů. „Chceme to udělat tak rychle, jak to bude možné. Ale nestane se to přes noc, celý proces může trvat roky. Pokud se nám nepodaří snížit počet zaměstnanců, Kompania nebude existovat,“ říká Taras.

    Záchranný program počítá také s prodejem čtyř ze současných čtrnácti dolů a snížením zásob na skládkách o 5,9 milionů tun, aby si firma zajistila prostředky na provoz. „Odborové organizace si jsou vědomé, že musíme snížit počet zaměstnanců. Budeme o tom s nimi diskutovat,“ tvrdí Taras.

Vývoz na Ukrajinu
Společnost se také poohlíží po nových trzích, protože u domácích výrobců energie v současnosti leží na skládkách 6,5 milionu tun uhlí. Firma jedná o prodeji uhlí na Ukrajinu, kde kvůli vojenskému konfliktu těžaři nejsou schopni zajistit dodávky do elektráren na východě země. „V Donbasu se prakticky přestalo těžit, což je příležitost pro polské těžaře. Jediným problémem je dohodnout se na odpovídající ceně,“ vysvětluje Taras.

Deník Pulz Biznesu přišel s informací, že vláda plánuje, že by čtyři nejstarší a nejztrátovější doly KW převzal obchodník s uhlím Weglokoks. Jedná se o doly Piekary, Jankowice, Pokoj a Rydultowy-Anna. Zbývajících deset dolů by bylo převedeno pod státem ovládané energetické fi rmy PGE, Tauron, Enea a Energa. Deník zároveň zmiňuje odpor odborů proti tomuto plánu. Jejich návrhem je spojit KW s další těžařskou společností KHW a Weglokoksem.

Prodej dolů
Firma oznámila, že plánuje prodej svých nejstarších dolů, aby si zajistila fi nanční prostředky a vyhnula se v příštím roce bankrotu. V roce 2013 vykázala KW ztrátu 700 milionů zlotých (4,5 miliardy korun), v první polovině letošního roku 342 milionů zlotých (2 miliardy korun).

Podle Tarase byly v první polovině letošního roku ziskové pouze tři doly ze čtrnácti. Firma si zajistila likviditu do konce roku díky prodeji dolu Knurow-Szczyglowice společnosti JSW za 1,49 miliardy zlotých a platbě v předstihu od státní energetické firmy PGE. Podle Tarase je podíl výrobních nákladů na celkových nákladech ve firmě velmi nízký, naopak personální náklady jsou velice vysoké a táhnou firmu dolů.


[Akt. známka: 3,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 13. 09. 2014 | 779 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server