Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 22.03.2024 do 29.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Pobočka Havířov

Cesta do třetihor

Doc. MUDr. Bačovský CScV pondělí 9.června se konala poslední beseda havířovské pobočky KPHMO před prázdninami. V sále loutkového divadla se sešlo kolem 60 členů Klubu a příznivců cestování z Havířova. Tento horký den dobře dokresloval besedu Doc. MUDr. Bačovského CSc. z fakultní nemocnice v Olomouci a amatérského entomologa na téma Divoká Tasmánie. Ještě před besedou ho stihli členové Klubu provést naší expozicí Historie psaná uhlím v Renetě. Zde se seznámil s příběhem Havířova a našeho hornictví a byl příjemně překvapen. Beseda začala úvodním slovem předsedy pobočky. Pozval přítomné na nejbližší akce Klubu: 16.6. filmové odpoledne v expozici na téma Havířov v květech, 28.6. exkurze do hornického skanzenu na Bani Cígel, 4.7. oslava sv.Prokopa v Ostravě, kostele sv.Václava a 7.7. v 10 hod tryzny za oběti důlního neštěstí v areálu Dukly. Následně popřál červnovým jubilantům. Po tomto tradičním úvodu dostal slovo náš host. Ve své prezentaci nás, obrazně řečeno, přenesl do třetihor /období vzniku černého uhlí/, na Tasmánii. Ostrov, který leží 240 km na jih od Austrálie pro naši civilizaci objevili Holanďané a následně jej předali do pravomoci Angličanům. Historie zde je totožná s australskou.

    Začala jako trestanecká kolonie a z původních obyvatel do dnešních dnů nezůstal nikdo. Cesta tam trvala letadlem celých 24 hodin. Po ostrově přednášející cestoval veřejnou dopravou, kterou zajišťují autobusy s velmi dlouhými časovými intervaly, nebo lodě s podobným časovým režimem. Když to nešlo jinak, tak se díky své komunikativní povaze a vstřícnosti místních vůči návštěvníkům, dostal i do oblastí kam se běžně nejezdí s jejich pomocí. Podařilo se mu procestovat všechna místa svého itineráře s pionýrským vybavením: stan a dva batohy zaplněné zejména foto a videovybavením. Prezentace nám ukázala místní endemické příslušníky fauny jako tasmánský čert nebo ptakopysk a mnoho zajímavých brouků běžně neznámých mnoha jeho kolegům entomologům. Shlédli jsme i místní třetihorní flóru jako ze Zemanovy Cesty do pravěku. Ze snímků měst na nás dýchla atmosféra staveb 19.století staré Anglie. Pro nás byl zajímavý i odkaz na zdejší hornickou činnost zejména v oblasti rud, která již na mnoha zdejších místech také skončila. Při své cestě zde narazil i na naše krajany, zde slavného Joea Chromy a i naše turisty. Jeho trasa protnula během deseti dnů celou škálu zdejších zajímavostí. Viděli jsme hlavní město Hobart, kde žije polovina z půl milionu obyvatel ostrova, známou pláž nazvanou podle lahve od vína a spoustu dalších osobitých postřehů autora. Díky přístupu přednášejícího a jeho otevřené povaze byla celá beseda velice příjemným a osvěžujícím zážitkem v jinak tropickém odpoledni. Ještě jednou děkujeme Doc.MUDr. Bačovskému za jeho návštěvu a uspořádanou besedu v našem Klubu.

Beseda Klubu po prázdninách bude 8. září mimořádně v Domečku klubu KHDDF v Horní Suché, linka MHD 413, zastávka Dělnický dům.



[Akt. známka: 1,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Jan Vincenec | Vydáno dne 03. 07. 2014 | 1601 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server