Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 13.04.2024 do 20.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

PŘED 120 LETY ZAHYNULO V NAŠEM REVÍRU 235 HAVÍŘŮ

Největší důlní neštěstí v dějinách ostravsko-karvinského revíru se událo před 120 lety – 14. června 1894. V prosperujících, nikoliv však bezpečných dolech hraběte Heinricha Larische Mönnicha tehdy zahynulo 235 havířů.

O život přišli i záchranáři
Onen čtvrtek bylo na odpolední šichtě přes tisíc havířů. Ve 21.30 se Dolem Františka ozval mohutný výbuch. Okamžitě se začaly organizovat záchranářské práce. Jenže tehdy jedinou ochranou zachránců byly šátky na obličeji namočené v octě. Pouze za půl hodiny po prvním výbuchu dolem otřásla druhá detonace. Zahynulo při ní nejméně šedesát zachránců, kteří se snažili pomoci svým kamarádům.

    Zůstalo 130 vdov a 194 sirotků
Obrovským problémem bylo spojení Dolu Františka s okolními Doly Jan Karel a Hlubina, společné měly i větrání. Výbuchy proto poničily i jejich chodby a požár se rozšířil i tam. Rázem byly vyřazeny z provozu tři doly. Rozsah katastrofy byl nevídaný. Po obětech zůstalo 130 vdov a 194 sirotků. Hrabě Larisch nechal nad místem tragédie postavit kapličku a na hřbitově v Karviné-Dolech pomník se jmény všech obětí, který stojí dodnes.

Příčiny nebyly odhaleny
Přesné příčiny katastrofy nebyly odhaleny. Buď byla porušena bezpečnost při trhacích pracích, nebo se samovznítil, a poté vybuchl uhelný prach. Ohlas neštěstí byl obrovský. Karvinský případ se dokonce dostal na jednání říšského sněmu. Záhy vznikla nová pravidla pro práci v dolech, posílily se důlní kontroly a hlavně vyšlo nařízení ke vzniku záchranných stanic. Rok po karvinském neštěstí se objevil patentovaný pneumatophor: sice jednoduchý, ale první přenosný dýchací přístroj.

V zasypaném dole zůstalo 50 těl
Důl Františka byl po 2. světové válce začleněn pod Důl Československé armády a po vytěžení v roce 1965 byl zasypán. Pod zemí tak navždy zůstalo i přes padesát těl, která se nepodařilo najít nebo ležela v nebezpečných místech.




[Akt. známka: 2,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 30. 06. 2014 | 1122 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Zdroj: MFD 14. 6. 2014
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server