Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 16.09.2020 do 23.09.2020

Sekce KOMENTÁŘE
22.09.2020Nike Running Shoes For Men

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Pobočka Havířov

Hodnocení činnosti Havířovské pobočky za rok 2013

V úvodu musím konstatovat, že tento rok byl trochu ve stínu roku 2012, kdy jsme po dlouholeté snaze ve spolupráci s ostatními partnery otevřeli stálou expozici Historie psaná uhlím v našem městě. Toto konstatování ale neznamená, že to byl rok nečinnosti.

V lednu jsme se zúčastnili druhé poloviny otevření stálé expozice Historie psaná uhlím v partnerském městě Jastrzebie Zdroj. Je instalovaná v zajímavém prostředí stávajícího muzea na jehož expozici plynule navazuje. Je zde zajímavá prezentace uměleckých děl z uhlí a sbírka slavnostních znaků ze setkání gwarků při zdejších oslavách Barborky.

Klasická přednášková činnost měla pestrý námět od lázeňství přes cestování a loutkářství k hornictví. Tradiční byla účast na plenárce, kde došlo k závažné změně- aktualizací Stanov KPHMO. Rovněž jsme se zúčastnili podle možností i Evropského setkání horníků a hutníků v Košicích a setkání Hornických měst, obcí a spolků v Kladně. Tady jsme byli odměněni za loňské úspěchy. Naše město dostalo Českého Permona za vytvoření stálé expozice a emeritní předseda Klubu obdržel čestné uznání za zásluhy o rozvoj hornických tradic v našem regionu. Landecká Barborka byla rovněž s naší účastí.

     Články o činnosti a besedách pobočky průběžně zveřejňuje náš člen/redaktor J.Navrátil v odborářské tiskovině Zdař Bůh. Členové pobočky Čihař a Ing.Dombrovský aktivně účinkovali v relaci Českého rozhlasu Ostrava z prostoru stálé expozice v Havířově v rozhlasovém cyklu Křížem krajem.

Ve stálé expozici začal pravidelný měsíční cyklus promítání dokumentů o Dole Dukla a pokračoval dalšími tématy o hornictví a jeho historii. Odezva návštěvníků kolísá od 20 do 5 účastníků podle zajímavosti tématu a počasí. V průběhu pololetí docházelo postupně k přehlašování členů zrušené petřvaldské pobočky do Havířova. Celkem přešlo do naší pobočky 8 členů. Celkový počet členů pobočky ke konci roku je 106 členů.

V červnu jsme se zúčastnili besedy v Jastrzebie Zdroj se zdejším Senior klubem STIG a navázali jsme s nimi spolupráci. V listopadu přijeli 4 členové výboru z Jastrzebia a centrály v Rybniku na naši besedu a následně jsme projednali konkrétní možnosti naší spolupráce. Součástí budou i kontakty na KHD Dolu František, kde se byli podívat. První výsledky jsou vzájemné návštěvy na Barborkách v Ostravě a v Horní Suché v prosinci, následně vzájemná pomoc a účast na zájezdech. V říjnu 2014 proběhne v pobočce beseda o Hornictví Jastrzebia.

V rámci městských aktivit jsme zastoupeni Ing.Dombrovským v komisi pro přípravu Setkání hornických měst a obcí v roce 2015 v Havířově. Ve spolupráci s webmastrem jsme aktivovali na webových stránkách Klubu odrážku Historie psaná uhlím, kde jsou aktuální informace o aktivitách stálé expozice v Havířově.

Magistrát města formou dotací poskytl Klubu celkem 73 tis.Kč na aktivity letošního roku - publikace, hornický kalendář a setkání v Košicích. Výbor pobočky se schází pravidelně v den konání besedy a před schůzí výboru na centrále v Ostravě. Další schůzky jsou operativní zejména ve stálé expozici pro bezprostřední kontakt s děním a problémy provozu. Kontaktem s vedením MK Havířov se snažíme o pomoc při rozvoji činnosti expozice. První rok činnosti ukázal, že otevřením expozice práce zdaleka nekončí. První období přineslo návštěvnost lehce průměrnou, ale po půlroce stagnuje a snažíme se ve spolupráci s provozovatelem o zatraktivnění a hlavně zviditelnění aktivit výstavy. Proběhla modernizace výstavních panelů, které nesly stopy našich amatérských aktivit při realizaci a hledáme tématické plány obměn části expozice / již proběhlo téma Havířov v květech /. Limitujícím se ukazují hlavně finance a tím i možnosti otvíracích hodin a případná návaznost na využití obsahu expozice pro pedagogickou činnost škol ve městě.

Jednotliví členové výboru spolehlivě zajišťují činnost a aktivně hledají možnosti jak zajistit fungování pobočky a její rozvoj v rámci města. Úkoly na rok 2014 jasně plynou z předcházejícího textu. Ve spolupráci s Magistrátem města připravit důstojné setkání Hornických spolků v roce 2015, účinně pomáhat v činnosti a rozvoji Stálé expozice a hledat možnosti jak rozšířit členskou základnu naší pobočky o mladší část populace. A abych nezapomněl, peníze jsou vždy až na prvním místě, takže hledat sponzory naší činnosti, zejména teď, když dochází k útlumu hornictví v našem regionu.

Děkuji všem členům pobočky, kteří se účastní našich akcí a zejména těm, kteří přiložili ruku k dílu.

Všem přeji hodně zdraví a životní pohody v Novém roce.

Zpracoval : Ing.Vincenec, předseda pobočky
V Havířově: 31.12.2013

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Jan Vincenec | Vydáno dne 29. 01. 2014 | 973 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server