Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 16.09.2020 do 23.09.2020

Sekce KOMENTÁŘE
22.09.2020Nike Running Shoes For Men

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Pobočka Havířov

Rušná beseda v divadle loutek

Listopadová beseda pobočky KPHMO v Havířově.

V pondělí 11.11. byla výjimečná nejen datem, ale i svým obsahem. Kromě dvojprogramu na téma přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně a dokončení tématu havárie v Jablunkovském tunelu přijeli na návštěvu partneři z Klubu důchodců SITG Jastrzebie Zdroj. Po gratulaci jubilantům měsíce pozval předseda Klubu členy na dvě důležité akce , na Seminář o hornických památkách na VŠB Ostrava 2.12. a na klubovou Barborku do Landek parku v úterý 3.12. Následně nás seznámil přednášející Ing.Drahoňovský se základními údaji a zajímavostmi související s údržbou zařízení přečerpávací elektrárny. Základní údaje shrnutí: otevření rok 1996, výstavba s přerušením od roku 1978 s četnými změnami, výkon 2 x 325 MW, objem horní nádrže 2,72 mil.m3, spodní 3,4 mil.m3, výškový rozdíl 510 m, průměr přívodního potrubí 2x3,6 m. Zajímavé byly postřehy z prací, které firma postupně získala při pravidelných údržbových pracích a opravách. Ty probíhají ve specifických podmínkách ve svislých dílech v zavěšení na lanech, případně v uzavřených prostorách v těsné blízkosti vlastního soustrojí turbíny. K tomu jesenické klima se sněhovou pokrývkou do konce dubna, tyto náročné podmínky jsou občas, pokud vyjde počasí, kompenzovány krásnými výhledy z ochozu horní nádrže na úchvatné panoráma hor.

Zajímavostí byly i konkrétní informace o problémech provázející existenci elektrárny na příklad netěsnosti asfaltového těsnícího koberce horní nádrže, kde se zřejmě opakovaně projevuje špatná struktura podložních hornin, další z problému které v nejbližší době mohou vyvstat je nestabilita svahů spodní nádrže, které trvale ujíždějí. Z dalších zajímavostí je minimální osazenstvo elektrárny v počtu do 20 lidí na celý provoz včetně průvodců četných exkurzí a způsob nájezdu tlačítkem z dispečinku ve Štěchovicích. Kuriozitou je i to, že při vypouštění horní nádrže před opravou byly ve vodě jak ryby tak i žáby, které se tam dostaly bůh ví jak / přes turbínu?/. Zajímavý moment nastává v době nájezdu čerpání ze spodní nádrže, kdy voda zavře sborovým úprkem ryb proti proudu do říčky Desné mimo dosah sání, kdy hladina postupně klesne o 22 m. Ve zkráceném čase se přednášející vrátil k předešlé besedě a doplnil několik dalších zajímavostí včetně dotazů od posluchačů. Bohužel se nedostalo na dva fanoušky železnice, kteří chtěli přednést své informace a zajímavosti o železničních tunelech. Nicméně, po ukončení besedy se v přilehlé kavárně nad pivkem diskutovalo mimo jiné i o konkrétních akcích s partnery z Polska. Samozřejmým tématem byla i současná nelehká situace našeho hornictví a hrozba stávky v OKD.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Jan Vincenec | Vydáno dne 08. 01. 2014 | 982 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server