Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 21.10.2020 do 28.10.2020

Sekce KOMENTÁŘE
26.10.2020Jordan 11

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Maketa dolu pod pražskou Letnou

Seminář osvětlil průběh zrodu expozice uhelného a rudného dolu v budově Národního technického muzea.

NTM

Ke slavnostnímu znovuotevření expozic Hornictví a Hutnictví uspořádalo 2. prosince Národní technické muzeum v Praze na Letné seminář, kde generální ředitel muzea Karel Ksandr i autoři obou expozic popisovali cestu, která vedla slovy kurátorů expozice Hornictví Karola Šmehila a Martina Přibila „od libreta k realizaci“. Tedy od prvotního impulsu po dokončení kompletní expozice uhelného a rudného dolu ve třetím suterénu budovy muzea.

NTMExpozice dějin hornictví je věnována jeho vývoji od počátku po současnost, ukazuje postupné proměny báňské techniky a dobývacích technologií až do dnešních dnů. Je také zaměřena na důlní stroje a zařízení, značnou pozornost věnuje báňskému strojírenství.

Na celou realizaci měli autoři dva roky a byli nuceni se z původně výrazně vyšších částek kompletně vejít do osmi milionů korun. Maketa dolu má rozlohu 360 m2 a je možné se v něm projít 370 metry důlních chodeb.

Na přípravě expozice spolupracovala s muzeem společnost T-Machinery z Ratíškovic, která dodala moderní dobývací kombajn a automatizovanou hydraulickou výztuž z vlastní produkce. Zaměstnanci Závodu centrum servisních služeb OKD pro muzeum zase připravili hajcmany naohýbané do potřebných profi lů, které symbolicky lemují cestu návštěvníků dějinami hornictví od počátku k dnešku.

Pro větší názornost jsou součástí expozice také audiovizuální prvky ve formě fotografi í a videí z činných dolů (také z lokality ČSA Závodu Důl Karviná) s detailním vysvětlením zobrazované skutečnosti, historické důlní plány a mapy a staré důlní stroje zapůjčené z muzeí u nás i v zahraničí.

Muzeum má otevřeno od úterý do pátku od devíti do půl šesté, o víkendu od deseti do šesti. Plné vstupné stojí 190, zlevněné 90, rodinné 410 korun. Více informací naleznete na webu www.ntm.cz


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 15. 12. 2013 | 1045 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server