Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 26.02.2021 do 05.03.2021

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

OKD

STONAVŠTÍ KROJOVANÍ HORNÍCI SLAVILI SVATOU BARBORU

Stonava

V sobotu 22. listopadu se sešli v sálu Domu PZKO v hornické obci Stonava členové a příznivci Kroužku krojovaných horníků při obci Stonava, aby oslavili svátek svaté Barbory.

Poveselit a pobavit se spolu s nimi přišli četní hosté, a to jak z Karvinska, tak ze zahraničí. Ze Slovenska například přicestovala delegace Malokarpatského baníckého spolku z Pezinku v čele s předsedou Štefanem Granecem, z Polska dvanáctičlenná výprava zástupců důchodcovské organizace při odborovém svazu na Dole Borynia Jastřembské uhelné společnosti (JSW) s předsedou Franciszkem Michnou. Mnohem blíže to do Stonavy měli přátelé z kroužků krojovaných horníků u bývalých dolů ČSA, Barbora, Gabriela a František, důchodci z Františka či krojovaní chlapi z firmy THK Čechpol.

„Hornická slavnost Barborka je naše tradiční akce, která má své dobré důvody. Normálně se scházíme hlavně na pohřbech, při kladení věnců a dalších oficialitách. Držíme čestnou stráž a staráme se o důstojný rámec pietních aktů a různých, nejenom hornických oslav. Dvakrát do roka si ale uspořádáme zábavu, na které se můžeme jednoduše pobavit. V létě je to Zahradní slavnost, v zimě pak Barborka, která je pro nás i takovým vyvrcholením celoroční činnosti,“ vysvětloval účel sobotní akce předseda stonavského kroužku Ladislav Kajzar.

Potěšit krojované horníky přišly malé mažoretky z místní základní školy a soubor Havířovské babky, který se uvedl pásmem veselých regionálních písní. K tanci i poslechu hrálo hudební duo Allegro kapelníka Milana Kupky.

„Letošní Barborku pořádáme po roční odmlce, způsobené rekonstrukcí Domu PZKO. Není proto devětadevadesátá, jak si mnozí myslí, ale osmadevadesátá. Tak či onak je pro nás velmi důležitá. Jde vlastně o generálku na oslavy 100. výročí založení našeho kroužku, které chceme uspořádat ve dnech 20. až 22. června příštího roku. Počítáme s účastí až 260 lidí, takže zvládnout to nebude snadné,“ prozradil Kajzar.


[Akt. známka: 2,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Vladislav Sobol | Vydáno dne 06. 12. 2013 | 1004 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: OKD
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server