Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 21.03.2024 do 28.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Za historií dopravy uhlí po Baťově kanále!

Hned v úvodu otázka: proč vznikl kanál? Baťovy závody potřebovaly teplo a světlo! Oblast Slovácka získává závlahový systém pro sadařství, zelinářství a vinařství včetně zemědělských plodin.

Kanál

Tato technická památka vznikala v letech 1935 – 38 v období hospodářské krize. Nevyužít této situace, v té době, by byl hazard pro efektivní podnikání a také řešení nezaměstnanosti.

Z Ratíškovických dolů, vlastněných Baťou, se lignit vozil železniční vlečkou k výklopníku uhlí do Sudoměřic a zde se překládal na loď. Odtud byl splavován nákladními loděmi do přístavu v Otrokovicích. Z tepelné elektrárny na lignit v Otrokovicích zásobovala firma Baťa teplem a elektřinou kožedělné závody.

V době hospodářské krize stavba kanálu zaměstnávala až 1 500 dělníků!

    Na tomto kanálu byla řada unikátních technických zařízení: Výklopník uhlí v Sudoměřicích, lanovka pro přetahování člunů přes řeku Moravu ve Vnorovech, dva pomocné jezy na Veličce a Radějovce, 23 silničních a hospodářských mostů, 7 lávek, 2 sklápěcí mosty a jeden zvedací most úzkokolejné dráhy. Pod každým z těchto mostů byl ochoz pro koňské spřežení, které táhlo loď. U každé plavební komory byl postaven typický „baťovský“ domek pro obsluhu. Některé tyto stavby byly zničeny za války, některé dosloužily a již nebyly obnoveny. Část z nich je nyní rekonstruována.

Současný stav Baťova kanálu.

Kanál slouží výhradně k vodní turistice a pro rekreační účely. Plavba po kanálu je možná od Otrokovic až do Skalice a na samostatných říčních úsecích Kroměříž – Otrokovice, Rohatec – Hodonín. Délka kanálu od Otrokovic do Skalice je 60 km, s těmito překážkami: na severní straně chybí plavební komora na bělovském jezu u Otrokovic, tento úsek je samostatný a není napojen na zbytek vodní cesty. Na jižní části kanálu chybí plavební komora v Sudoměřicích, což znemožňuje plavbu od tabulového stavidla směrem k Hodonínu, kde je rovněž samostatný splavný úsek.

Rozdíl výšek na cestě vodním kanálem činí 18,6 metrů a je vyrovnáván 13 zdymadly (plavebními komorami) o rozměrech 5,3x38(50) metrů. Z toho je 11 plavebních komor plně automatizováno s možností ovládání prostřednictvím dálkového ovladače. Hladina kanálu je udržována 13 jezy. Hloubka kanálu je v průměru 1,5 m. Doporučuje se, aby ponor lodi nepřesahoval 80 cm.

Šířka lodí by neměla přesahovat 5 – ti metrů, aby se vlezla do zdymadla. Šířka plavebního kanálu je v průměru 12 metrů. Na vodní cestě je postaveno 56 mostů. Na říčních úsecích podjezdní výška mostů kolísá, podle aktuálních průtoků, vyjimečně činí 2,1 m, obvykle 2,4 m. Nejčastější je podjezdní výška 3,3 metry, ale nejnižší most u Huštěnovic má jen 2,3 m.

Na vodní cestě je 10 pevných sjezdů do vody, ale doporučuje se využívat sjezdy v přístavech, které jsou udržovány, a je zde možnost hlídání auta. Nákladní plavba zde nefunguje, kanál je využíván jen pro turistické účely! Provoz kanálu začíná obvykle v dubnu, hned jak dovolí počasí. Odemykání plavební sezóny bývá vždy 1. května a zamykání vždy 28. října, pokud počasí dovolí, funguje plavba po kanále i po tomto termínu. Maximálně povolená rychlost plavby na kanále je do 8 km/hod.

Jak zajímavý poznatek z úvodních řádků o kanále, pro současnou krizi v ČR? Kanál Dunaj, Odra, Labe, kolik pracovních míst pro řešní naší nezaměstnanosti, kolik efektu přepravovaného tovaru, řešení povodní, sucha, pro rekreační účely, firmy aj.

Moje cesta po kanále se uskutečnila 19. září 2013 ze Strážnice, výletní lodí „Amos“ pro 45 osob, přes plavební komoru Petrov a zpět do Strážnice. Tam i zpět 9 km plavby. Přestávka byla na prohlídku plavební komory Petrov. Ve 14 hodin jsme vypluli ze Strážnice s ochutnávkou 6 - ti druhů vín, a v 16 hodin 30 minut jsme přistáli v přístavišti ve Strážnici.

Ve Strážnici začíná a končí Stezka Strážnickými vinohrady, která vede ke kopci Žerotín, kde se nachází ty nejlepší viniční tratě. Stezka měří 18 km. Strážnice byla původně královským majetkem. Na počátku 14. Století získal toto město významný rod pánů z Kravař. Jméno města je odvozováno od strážní funkce, kterou měl hrad položený v těsné blízkosti moravské hranice vykonávat.

Město s klasicistním zámkem, kde se nachází sbírka hudebních nástrojů, která má více než 400 exponátů. Samozřejmě i zámecký park s ojedinělou Platanovou alejí i s amfiteátrem tradičních Strážnických slavností, kdy se koná Mezinárodní folklorní festival. Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy, skanzen, který prezentuje lidovou architekturu.

Dominantu města tvoří strážní věž s gotickým kostelem sv. Martina z 15. století. Za zhlédnutí stojí původně válcový Průžkův mlýn, židovská synagoga a také petrovské Plže.

Foto galerie

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Ing. Jaroslav Minka | Vydáno dne 10. 10. 2013 | 1988 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server