Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 14.09.2020 do 21.09.2020

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Pobočka Havířov

Havířovští senioři KPHMO v tunelu

Jablunkov

Po dvouměsíčních prázdninách se v pondělí, na Den horníků, sešli v loutkovém sále KD P.Bezruče členové havířovské pobočky Klubu přátel hornického muzea. Uvítal je předseda pobočky Ing.Vincenec . Informoval o událostech v Klubu v období léta, zejména o účasti na Kladenském fedrování, kde Havířov dostal cenu Český Permon za čin roku „ Otevření stálé expozice Historie psaná uhlím“ a medaili kterou dostal Ing.Dombrovský CSc za aktivity v hornické historii. Po dlouhém seznamu prázdninových jubilantů následovala pozvánka na tradiční Den horníků na HePo do Petřvaldu na 12.9.

     Ti, kteří přišli na původně plánovanou besedu MUDr.Bačovského o Tasmánii byli trochu zklamáni, nemohl se z vážných Jablunkovdůvodů zúčastnit, proto dostal slovo Ing. Drahoňovský na zajímavé téma Havárie v Jablunkovském tunelu. Následně se ukázalo, že záskok Ing.Drahoňovského plně nahradil svou atraktivitou původní téma. Na velice podrobně připraveném materiálu nás seznámil s celým průběhem havárie. K rekonstrukci se přistoupilo pro přechod na zvýšení rychlosti a celkové modernizaci tratě na Slovensko. Celý projekt měl hodně omezení a limitujících parametrů a navíc i přírodních anomálií, Tunely měly zajímavou historii, jižní pocházel z roku 1870 a severní, který byl rekonstruován z roku 1917. V roce 1939 po polské okupaci byly oba tunely těžce poškozeny trhavinou ve vagonech, kterou v nich ustupující armáda odpálila / při rekonstrukci byl nalezen nárazník zaseknutý do zdiva/. Délka tunelu je 576 m a výška nadloží od 8 do max. 24 metrů. Úvaha o rekonstrukci výkopem nemohla být použita z důvodů husté zástavby v okolí tunelu. Navíc vlastnické vztahy k zhruba 140 pozemkům v plánované trase vyloučili osové rozšiřování na profil 12 x 16 m. Rok 2009 měl velmi suché léto a nadložní zemina byla vysušená, následoval deštivý podzim, kdy říjen byl dvojnásobně srážkový. Přestože byly dodrženy všechny předepsané podmínky rekonstrukce došlo v listopadu k závalu v délce 96m, která způsobila i na povrchu značné propady terénu. JablunkovKladem bylo, že nikdo nebyl zraněn a pouze jeden lžícový bagr zůstal v závale. Na detailních záběrech a schématech jsme viděli celý průběh havárie a následné kroky k obnovení činnosti s odborným komentářem. Čas běžel tak rychle, že po třech dotazech bylo nutno skončit besedu a pokračovat v kavárně Varieté při sklenici piva a hornické svačině. Organizátoři by měli zvážit využití mikrofonu během besedy pro lepší pohodu starších seniorů.

Děkujeme přednášejícímu za operativní přístup k mimořádnému termínu akce.


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Jan Vincenec | Vydáno dne 03. 10. 2013 | 1849 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server