Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 12.04.2024 do 19.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

DIAMO

Uranové minerály a jejich nejvýznamnější naleziště v České republice

Uranové minerály

Do tisku se připravuje významná mineralogicko-geologická publikace. Má mít cca 400 stran formátu A 4, s pevnou vazbou, bude celobarevná a na kvalitním křídovém papíře.


Autorský kolektiv tvoří: Ing. Petr Pauliš, Karel Babka, Mgr. Jiří Sejkora,Ph.D.


Na publikaci se také velkou měrou podíleli další spolupracovníci a recenzenti z řad našich předních odborníků na mineralogii, geologii a hornickou historii, za podpory státních institucí, soukromých organizací, muzeí, oborových sdružení a hornických spolků i bývalých pracovníků ČSUP a pamětníků.



V úvodu publikace bude shrnuta historie průzkumu a těžby uranu na území ČR. Hlavní částí bude atlas uranových minerálů s výskytem v ČR, včetně nově určených druhů a jejich fází, který doplní přes 120 profesionálních barevných fotografií J. Sejkory a P. Škáchy. Ten bude doplněn o přehled nejvýznamnějších ložisek uranu v ČR, řazených dle objemu těžby, včetně menších lokalit s důrazem na uranovou mineralizaci (celkem 22 lokalit). Součástí této kapitoly bude i 80 barevných mapových příloh (geologie, tektonika, důlní díla, atd.) a výběr cca 120 těch nejlepších černobílých i barevných fotografií z těchto lokalit (z velké části nepublikovaných). Nebudou chybět ani rejstřík minerálů, rejstřík lokalit, resume v angličtině, také poděkování sponzorům a prezentace sponzorských firem a společností.

Uranové minerály

V textové a mapové části bude publikace čerpat také z prací už nežijících geologů a mineralogů. Hlavním cílem projektu je, jak autoři prohlašují, podat ucelený a aktuální přehled o uranové mineralizaci na významných ložiscích a lokalitách radioaktivních surovin v rámci území České republiky.

Pro bližší představu je všem zájemcům k disposici prezentace v elektronické podobě, kterou je možno stáhnout na webu projektu, na adrese: http://www.uran-czech.org/project/CZ/ , případně vyžádat mailem (karel.babka@email.cz).

Autoři a spolupracovníci uvítají zájemce z řad sponzorů, kteří by na vydání finančně náročné publikace přispěli. Podmínky finanční podpory projektu budou projednány osobně. Obracet se můžete na výše uvedený kontakt.

Kolektiv autorů zároveň prosí všechny, kteří by se ještě chtěli připojit k projektu formou poskytnutí zajímavých podkladů (především fotografií, historických i současných, z povrchu i podzemí, map a dalších), aby se obrátili na výše uvedený e–mail.

Otto Hejnic

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
| Autor: Otto Hejnic DIAMO | Vydáno dne 24. 09. 2013 | 2965 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server